Loď Ocean Viking zakotví na Maltě, 356 migrantů si rozdělí šest zemí EU

ČTK ČTK
23. 8. 2019 13:12
Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. Oznámil to v pátek maltský premiér Joseph Muscat. Francouzská vláda informovala, že převezme 150 z nich. Posádka lodi nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny.
Migranti na lodi Ocean Viking.
Migranti na lodi Ocean Viking. | Foto: Reuters

"Po jednáních s Evropskou komisí a zeměmi EU, konkrétně Francií a Německem, Malta souhlasila, že se zapojí do řešení patové situace lodi Ocean Viking," napsal na Twitteru premiér Muscat. Doplnil, které země migranty převezmou, a uvedl, že žádný z nich nezůstane na Maltě.

Asi půlmilionová Malta, jejíž rozloha je menší než území Prahy, uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud země EU neslíbí, že je převezmou. Stejně to dělá od loňska i Itálie, jejíž vláda tak činí v rámci své přísné protiimigrační politiky.

Kauza lodi Ocean Viking byla dosud částečně v mediálním stínu lodi Open Arms, provozované španělskou nevládní organizací, která po téměř třech týdnech vylodila tento týden osm desítek afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa. Do přístavu se dostala až díky rozhodnutí tamní prokuratury.

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů, jsou mezi nimi čtyři ženy a 103 nezletilých, většina ve věku od 15 do 18 let. Pocházejí z desítky afrických zemí, většina je ze Súdánu.

Záběry z lodi Open Arms:

Migranti z lodi u Lampedusy skáčou do moře | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy