Loď Lifeline s migranty nakonec přijme Malta. Itálie ji s některými běženci pomůže

ČTK ČTK
26. 6. 2018 15:45
Itálie i Malta původně odmítaly loď s asi 230 migranty přijmout.
Loď Lifeline.
Loď Lifeline. | Foto: Reuters

Paříž - Loď Lifeline s asi 230 migranty z Afriky přijme Malta. V úterý to oznámil  italský premiér Giuseppe Conte po telefonátu s maltským premiérem Josephem Muscatem. Loď patří stejnojmenné německé nevládní organizaci.

Conte také oznámil, že Itálie od Malty část běženců převezme. Obě země přitom ještě minulý týden loď přijmout odmítly.

Pomoc Maltě s těmito běženci nabídla v úterý také Francie. 

Úřad maltského premiéra v úterním prohlášení uvedl, že za situaci migrantů na lodi Lifeline je odpovědný její kapitán. "Maltský premiér v posledních 48 hodinách vyvinul diplomatické úsilí, aby našel řešení situace lodi Lifeline, kterou způsobily kroky jejího kapitána," stojí v prohlášení.

Dále se v něm píše, že kapitán ignoroval pokyny Itálie, které byly v souladu s mezinárodním právem. V prohlášení se též uvádí, že Malta v kauze lodi Lifeline zahájí vyšetřování.

Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux už ráno podle agentury AFP uvedl, že o problému s touto lodí jednali v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron a maltský premiér Joseph Muscat. Mluvčí také řekl, že loď asi zakotví na Maltě, a slíbil, že Paříž pak Maltě s migranty pomůže.

Dánskou loď přijala Sicílie

Posádka lodi Lifeline nalodila u libyjských břehů minulý týden v noci ze středy na čtvrtek na 230 migrantů, v jejich počtech se různé zdroje neshodují. Loď má ale podle médií kapacitu jen asi 50 lidí. Itálie předem upozorňovala posádku, aby migranty na palubu nebrala a vyčkala na příjezd lodě libyjské pobřežní stráže.

Nový italský ministr vnitra Matteo Salvini, který slíbil v kampani zastavit masový příliv migrantů do Itálie, už minulý týden odmítl loď Lifeline přijmout a vyzval Maltu, aby tak učinila, když se plavidlo ocitlo v jejích vodách. Malta to ale tehdy odmítla.

Posádka lodi Lifeline ve čtvrtek vyzvedla z moře z vratkých člunů u Libye dalších 113 migrantů, kteří se nalodili na dánskou obchodní loď Alexander Maersk. I ta čekala do pondělí na povolení vplout do některého z italských přístavů. V noci na úterý oznámil starosta sicilského města Pozzallo, že italský ministr vnitra přijetí této lodi povolil. Sicílie ji následně přijala.

Kauza lodi Lifeline je tento měsíc už druhým případem lodi s migranty z Afriky, která čekala několik dní ve Středomoří, než se jí některá z okolních evropských zemí ujala. Přes 600 migrantů z lodi Aquarius, které začátkem června rovněž odmítla Itálie a následně i Malta, nakonec přijalo Španělsko.

Video: Několik dní čeká 230 migrantů na lodi Lifeline. Itálie ani Malta je nechtějí pustit do přístavů

Několik dní čeká 230 migrantů na lodi Lifeline. Itálie ani Malta je nechtějí pustit do svých přístavů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy