reklama
 
 

Loď Lifeline s 230 migranty čeká již čtvrtý den na moři, Itálie je rozhodně odmítá přijmout

Aktualizováno 24. 6. 2018 21:25
Několik dní čeká 230 migrantů na lodi Lifeline. Itálie ani Malta je nechtějí pustit do přístavů. | Video: Reuters |  01:20
Itálie obvinila organizaci Lifeline, že jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Druhá strana je však přesvědčená, že jednala v souladu s mořským právem - na palubu vzala trosečníky.

Řím/Madrid - Už čtvrtý den pokračuje praktická blokáda lodě Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě ze strany Itálie a Malty. Obě země plavidlu odmítají povolit přistání ve svých přístavech.

Itálie, která už přijala stovky tisíc běženců, další přijmout rozhodně nechce. V neděli také odmítla nabídku španělské organizace k záchraně kolem 1000 lidí v ohrožení u libyjského pobřeží. Italský postoj vzápětí kritizoval španělský premiér Pedro Sánchez, francouzský prezident Emmanuel Macron odmítl výtky italských politiků, kteří jej označili za arogantního.

Lifeline i dnes čeká dál v mezinárodních vodách blíž k Maltě na diplomatické vyřešení své situace, ale zatím bez vyhlídky na brzký úspěch. Nad jejím osudem se dosud neustrnula ani žádná jiná země. Malta v sobotu alespoň dopravila posádce a migrantům zásoby jídla a další potřebný materiál.

"Zdá se, že se světová politika řeší na účet těchto lidí," prohlásil dnes podle agentury DPA Claus-Peter Reisch, kapitán Lifeline, kterou si pronajala stejnojmenná německá nevládní organizace. Na videu, které z lodi organizace poskytla, je vidět množství lidí sedících na palubě těsně vedle sebe.

Měli jste je nechat v Lybii

Itálie obvinila organizaci Lifeline, že jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Druhá strana je však přesvědčená, že jednala v souladu s mořským právem - na palubu vzala trosečníky.

Mluvčí německé organizace Axel Steier přitom zdůrazňuje, že pro tyto migranty je především důležité, že se dostali z Libye. "Mají za sebou trýznění, znásilňování. Odešli z domů bez oken, v nichž byli zavření měsíce," dodal.

Italská vláda, stejně jako maltská, ale trvá na svém. Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, která ve Středozemním moři už zachránila tisíce migrantů, dnes na twitteru informovala, že u libyjských břehů je sedm člunů s přibližně tisícem lidí, kteří potřebují zachránit. Itálie prý ale nabídku této organizace poskytnout postiženým pomoc odmítla. 

Zablokovanou situací kolem migrantů ovšem nejsou postiženy jen lodě nevládních organizací. Podle DPA na povolení k vplutí do sicilského přístavu Pozallo čeká dánská kontejnerová nákladní loď se 113 migranty, kteří jsou na její palubě od pátku.

Jste protievropští

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes obvinil italskou vládu, že je ve své migrační politice "protievropská" a vlastní zájmy klade nad snahu nalézt společné evropské řešení. V rozhovoru poskytnutém listu El País zároveň připustil, že země EU nedokázaly Itálii v migrační krizi pomoci.

V reakci na kritiku, která na francouzskou adresu zazněla v sobotu ze strany italských politiků, dnes prezident Emmanuel Macron řekl, že Francie od nikoho nebude přijímat lekce, neboť je "letos druhou zemí co do počtu žadatelů o azyl".

Před začátkem minisummitu v Bruselu Macron vyzval, aby Evropa nezapomínala při řešení migrační otázky na své hodnoty, jakými jsou úcta k lidským právům, jedinci, dalším zemím a jejich integritě a také solidarita.

Libyjská pobřežní stráž mezitím během dneška zachránila ve Středozemním moři u severoafrických břehů téměř 460 migrantů včetně mnoha žen a dětí. Na jednom z gumových člunů se jich tísnilo 97, z toho 26 dětí. Na dalších dvou plavidlech bylo celkem 361 lidí. Všechny stráž převezla do uprchlických táborů na libyjském území.

autor: ČTK | 24. 6. 2018 17:12

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama