Loď Aquarius vyrazila znovu na moře, na palubu v pátek vzala 141 migrantů. Zatím neví, kam je doveze

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2018 22:48
Posádka lodě podle reportéra Reuters před začátkem plavby jasně deklarovala, že migranty nebude vracet do Libye.
Loď Aquarius s uprchlíky ve Valencii
Loď Aquarius s uprchlíky ve Valencii | Foto: Reuters

Tripolis - Loď Aquarius evropských humanitárních pracovníků je opět ve vodách Středozemního moře po dvouměsíční pauze, které předcházela roztržka s Itálií a Maltou ohledně vylodění stovek afrických migrantů. Plavidlo dnes na svou palubu vzalo 141 běženců směřujících od břehů Libye. Přímo z lodě o tom informoval reportér agentury Reuters.

Posádka lodi Aquarius nejdříve zpozorovala asi 25 námořních mil (46 kilometrů) od libyjské pevniny menší dřevěný člun s 25 osobami včetně šesti žen. Ve stejné oblasti později vzala na palubu 116 migrantů z většího člunu. Bylo mezi nimi 38 žen a 73 osob mladších 18 let, informoval Reuters.

Aquarius zatím nedostal bezpečné místo k zakotvení. Loď podle zápisu ve svém internetovém deníku čeká na na instrukce libyjské pobřežní stráže, pod jejíž kompetence operace v dané oblasti spadají. Posádka lodě ale podle reportéra Reuters před začátkem plavby jasně deklarovala, že migranty nebude vracet do Libye, kterou Evropská unie ani OSN nepovažují za bezpečné místo pro pobyt migrantů.

Loď Aquarius provozuje francouzsko-německá charitativní organizace SOS Mediterranée a Lékaři bez hranic. V červnu se dostala do centra mediální pozornosti, když převážela 630 afrických běženců a Itálie i následně Malta jí uzavřely své přístavy. Plavidlo po devíti dnech nakonec dostalo povolení zakotvit ve Španělsku. Po dvouměsíční pauze se nyní vydala na svou desátou letošní misi.

V důsledku nátlaku Itálie a Malty většina podobných lodí zastavila monitorování vod u břehů Libye. Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické země v posledních měsících výrazně klesl, pašeráci lidí jsou zde ale stále aktivní, uvedl Reuters.

Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna 24.634. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650.000 migrantů, se jich dostalo téměř 19.000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

Video: Schroth: Uprchlická krize skončila, další si Evropa nemůže dovolit, migraci z Afriky ale zvládne

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy