Lochneská příšera se vrací. BBC vysílala nové video

man, AP
1. 6. 2007 11:25
Stoupenci teorie o existenci tajemného tvora se radují
Jedna z nejznámějších fotografií lonchnesky z roku 1934 byla v devadesátých letech demaskována jako podvod.
Jedna z nejznámějších fotografií lonchnesky z roku 1934 byla v devadesátých letech demaskována jako podvod. | Foto: Aktuálně.cz

Glasgow - Po mnoha neúspěšných pokusech objevit v jezeře Loch Ness na severu Skotska legendární příšeru převládlo přesvědčení, že je asi skutečně jen smyšlenkou.

Řada svědectví o tom, že se vynořila na hladinu, se nesetkala s úspěchem, určité fotografie experti zavrhli jako padělky.

Ale některé mýty mají silný život a ten o lochneské příšeře k nim patří.

Včera odvysílala televize BBC videozáznam natočený v dobré kvalitě. Jsou na něm vidět pohyby podivného zvířete. Že by přece jen?

Málokdo tomu asi uvěří. Ale autor záznamu, pětapadesátiletý Gordon Holmes se dušuje: "Nic jsem neupravoval. Točil jsem to, co jsem viděl!"

"Pohybovalo se to velmi rychle, tvarem to připomínalo hada," uvedl Holmes.

Známý biolog a znalec jezera Adrian Shine si video prohlédl a nezavrhl jej jako podvod. Chce ho pořádně prostudovat.

Stavba přehrady na břehu jezera Loch Ness.
Stavba přehrady na břehu jezera Loch Ness. | Foto: Reuters

"Osobně jsem k existenci toho, čemu říkáme lochneská příšera, skeptický. Ale je třeba zůstat ke všem možnostem otevřený. Toto je rozhodně nejpřesvědčivější a nekvalitnější záznam, jaký jsem kdy viděl," řekl biolog novinářům.

Video prý bylo tak kvalitní a zajímavé, že se jej rozhodla ve svém zpravodajském pořadu vysílat i televize BBC, která jinak podobné "senzace" obvykle ignoruje.

Do dnešního dne jsou známy asi čtyři tisíce lidí, kteří tvrdili, že populární lochnesku viděli. První známá svědectví pocházejí ze šestého století, první fotografie - později odhalená jako podvod - ze třicátých let minulého století.

Někteří vědci tvrdí, že hovořit o "příšeře" je přehnané, ale že v hlubokém jezeře (maximální hloubka 230 metrů) mohou existovat jinde neznámí nebo vzácní živočichové.

Ať už to dopadne jakkoliv, o jezeru se bude v následujícíh měsících mluvit dál. Skupina skotských byznysmenů se rozhodla, že jezero jako jeden ze symbolů a nejznámějších lokalit Skotska by mělo být zapsáno jako památka na seznam UNESCO. A zahájila za tím účelem kampaň.

Oficiální žádost ale musí podat britská vláda. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy