Britští vyšetřovatelé: Litviněnkovu vraždu si objednalo Rusko, Putin ji zřejmě schválil

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 21. 1. 2016 12:14
Ve Velké Británii byla zveřejněna dlouho očekávaná zpráva o vyšetřování smrti Alexandra Litviněnka. Vyšetřovatelé tvrdí, že vražda někdejšího ruského agenta byla "jednoznačně provedena na objednávku ruského státu". A pravděpodobně ji schválil prezident Vladimir Putin. Očekává se, že materiál zhorší už tak napjaté vztahy mezi Moskvou a Londýnem. Rusko odmítá nejen samotnou zprávu, ale i diskuzi o vydání dvojice mužů podezřelých z vraždy - Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna.
Alexander Litviněnko na snímku z května 2002.
Alexander Litviněnko na snímku z května 2002. | Foto: ČTK

Londýn – Vraždu Alexandra Litviněnka v Londýně pravděpodobně schválil ruský prezident Vladimir Putin. Ve své závěrečné zprávě o smrti bývalého agenta ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) to tvrdí britští vyšetřovatelé.

Zpráva dále konstatuje, že vražda byla jednoznačně provedena na objednávku ruského státu a operaci podle všeho řídil tehdejší šéf FSB Nikolaj Patrušev.

"Putin a jeho administrativa měli motiv k usmrcení Litviněnka," konstatují vyšetřovatelé.

Šedesát svědků

Soudce Robert Owen, který vyšetřování vedl, vyslechl během půl roku přes šedesát svědků. Zveřejnění zprávy předcházela schůzka šéfů britských zpravodajských služeb, které se zúčastnil i premiér David Cameron.

Litviněnko zemřel 13. listopadu 2006. Lékaři po jeho hospitalizaci dlouho nemohli přijít na to, co mu je. Až krátce před smrtí objevili, že byl otráven radioaktivním poloniem. Nebylo už v jejich silách zachránit mu život.

Vdova po Litviněnkovi Marina v projevu po zveřejnění zprávy závěry přivítala. "Jsem ráda, že slova mého manžela, který na smrtelné posteli obvinil pana Putina, potvrdil britský soud,“ uvedla. Vyzvala k sankcím proti lidem z Putinova okolí, včetně zákazu cestování do Velké Británie. Ten by podle ní měl platit i pro ruského prezidenta.

Litviněnko byl důstojníkem FSB, nástupkyně sovětské KGB, uprchl do Londýna v roce 2000 a vydával svědectví, která se týkala propojení ruských politiků s organizovaným zločinem. Týkalo se to zejména takzvané ruské mafie působící ve Španělsku.

Alexandr Litviněnko v nemocnici.
Alexandr Litviněnko v nemocnici. | Foto: Reuters

Měl také informace o západoevropských firmách propojených s Kremlem.

Policisté vypátrali, že jed mu byl podán 1. listopadu 2006 v zeleném čaji v baru londýnského hotelu Millennium. Ten stojí na náměstí Grosvenor Square, vedle amerického velvyslanectví.

Jeden z podezřelých má poslaneckou imunitu

Z vraždy na politickou objednávku Britové podezřívají dva příslušníky FSB Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového. V hotelu Millennium měli s Litviněnkem schůzku a seděli s ním u stolu.

Stopy po poloniu vyšetřovatelé nalezli v Kovtunově hotelovém pokoji. Lugovoj v první reakci označil britskou zprávu za absurdní, napsala agentura Interfax.

Moskva vinu obou mužů odmítá a vůbec nezvažuje jejich vydání do Velké Británie. Lugovoj získal poslaneckou imunitu, když se stal poslancem Státní dumy za Liberálně-demokratickou stranu nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Rusko zprávu podle očekávání odmítlo. Podle mluvčí Mariji Zacharovové bylo vyšetřování neprůhledné a zpráva je zaujatá, zpolitizovaná a kazí vztahy obou zemí. "Litujeme, že čistě trestněprávní případ byl zpolitizován a zkalil celkové ovzduší dvoustranných vztahů," řekla novinářům podle agentury RIA Novosti.

Bývalý britský velvyslanec v Moskvě Tony Brenton řekl stanici BBC, že vraždu pravděpodobně nařídil někdo na „vysokých místech,“ ale sotva bude možné určit, kdo to byl.

"Takový čin, který hrozí konfliktem s vlivnou zemí, musí být schválen nahoře," uvedl Brenton.

Lze očekávat, že zpráva nadále vyostří vztahy mezi Londýnem a Moskvou, zhoršené právě před deseti lety po smrti Litviněnka. Británie rovněž odmítá ruskou anexi Krymu a nelíbí se jí ruské bombardování syrských povstalců, kteří nepatří k teroristické organizaci Islámský stát.

"Veškerá kritika a obviňování mířící na Rusko se Vladimira Putina dotýkají osobně. Bude reagovat podrážděně a rozhodně nepřijde nějaké zlepšení rusko-britských vztahů," řekl agentuře Reuters analytik Igor Sutjagin z londýnského Royal United Service Institute.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy