Litviněnko: Radioaktivita potvrzena

pat, pev, Reuters, ČTK
24. 11. 2006 21:47
Londýn - Lékaři potvrdili, že v těle bývalého ruského špiona Litviněnka nalezli velké množství radioaktivních látek, patrně izotopu polonia 210.
Litviněnko na lůžku londýnské nemocnice. Stále není jasné, jaký jed se mu dostal do těla.
Litviněnko na lůžku londýnské nemocnice. Stále není jasné, jaký jed se mu dostal do těla. | Foto: Reuters

Litviněnko ze své likvidace obvinil prezidenta Putina.

"Uspěl jste v tom, že jste mě umlčel. To ticho ale nepřichází zadarmo. Dokázal jste, že jste tak krutý barbar, jak o vás vaši kritici tvrdí," obrací se Litviněnko ve své závěti na ruského prezidenta Vladimira Putina. Závěť zveřejnili přátelé Alexandra Litviněnka.

"Podařilo se vám umlčet jednoho člověka. Z celého světa se však, pane Putine, ozve ohlušující protest, který vám bude znít v uších do konce vašich dní. Kéž vám Bůh odpustí to, čeho jste se dopustil," uvádí Litviněnko v emotivním testamentu, který nadiktoval dva dny před svou smrtí.

Bývalý ruský špion, který posledních šest let žil v Británii a patřil ke kritikům Putina, zemřel na otravu neznámou látkou včera večer.

Britští lékaři, kteří zkoumají příčinu Litviněnkovy smrti, potvrdili, že v jeho těle našli velké množství vysoce toxického radioaktivního izotopu. Šlo konkrétně o polonium 210. Podle lékařů dosud není jasné, jak se látka do těla dostala. Zatím není jasné, zda bude moci být provedena pitva, protože by to údajně mohlo být pro zdravotnický personál nebezpečné.

Krátce po zprávě lékařů zjistila britská policie zvýšenou radioaktivitu na dvou místech v Londýně, která před smrtí Litviněnko navštívil. Radioaktivita byla změřena jak v suši baru, kde se setkal s italským expertem na ruské tajné služby, tak v hotelu, kde se předtím sešel s několika Rusy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE ANALÝZU:
    Zabil špiona profesionál, či amatér?

    Smrt bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka obestírají záhady. Není jasné, kdo ho otrávil, ani jak a proč to udělal. Podstatný pro další úvahy o možném viníkovi je však už fakt, že otrava byla zcela zjevná, a ne skrytá.

Vladimir Putin po summitu s Evropskou unií v Helsinkách jakékoli spekulace o zapojení Ruska odmítl. Rodině Litviněnka Putin vyjádřil svou účast. Zároveň uvedl, že zatím neexistuje přesvědčivý důkaz, že šlo skutečně o násilnou smrt.

Nemocnice, kde byl Litviněnko hospitalilzován, v původním oficiálním prohlášení uvedla, že příčinu úmrtí nebyli lékaři schopni přesně určit. Londýnská policie potvrdila, že věc zatím vyšetřuje jako nevysvětlené úmrtí.

S Litviněnkem byli v době skonu u jeho lůžka jeho manželka Marina, otec Walter a desetiletý syn Anatolij.

Litviněnkův přítel Alex Goldfarb, který za rodinu promluvil, označil jeho smrt za strašný zločin.

Bývalý agent KGB a další Litviněnkův přítel Oleg Gordijevskij znovu obvinil ze zabití Litviněnka Rusko. Ruská tajná služba podle něj poslala do Británie člověka, který Litviněnkovi dal do čaje smrtící pilulku.

Prokáže se zapojení Rusů?

Rusko tato obvinění opakovaně odmítlo. Kreml dnes vydal prohlášení, v němž Litviněnkovu smrt označil za tragédii. Zároveň však za věc, kterou musí vyšetřit britská policie.

Otrava ruského exšpiona Litviněnka zřejmě souvisí s vraždou investigativní novinářky Anny Politkovské
Otrava ruského exšpiona Litviněnka zřejmě souvisí s vraždou investigativní novinářky Anny Politkovské | Foto: Reuters

Pokud by se zapojení Ruska do Litviněnkova otrávení potvrdilo, mohlo by to mít podle agentury Reuters vážné diplomatické důsledky. Šlo by o první takový případ, k němuž by na Západě došlo od skončení studené války.

Otrava Alexandra Litviněnka zřejmě souvisí s nedávnou vraždou ruské investigativní novinářky Anny Politkovské. Přítel Litviněnka prohlásil, že už před otrávením dostal Litviněnko emaily, v nichž mu bylo vyhrožováno smrtí.

Zdravotní stav 43letého Litviněnka se během čtvrtku dramaticky zhoršil. V noci ze středy na čtvrtek prodělal srdeční zástavu a byl udržován při životě pomocí přístrojů.

Otravu thalliem nikdo neprokázal

Litviněnko onemocněl 1. listopadu. Od minulého pátku byl na protitoxikologickém oddělení a od pondělí na jednotce intenzivní péče.V jiné nemocnici, kde příznaky otravy zprvu nerozpoznali, předtím ležel několik týdnů.

Kdo byl Litviněnko

  • bývalý agent KGB, který se v její nástupnické organizaci vypracoval na plukovníka
  • v roce 2000 požádal o azyl v Británii
  • ruskou špionáž obvinil z vyvolání druhé čečenské války a z toho, že mu nařídila zavraždit magnáta Berezovského
  • ostrý kritik prezidenta Putina, který byl v letech 1999 až 2000 v Rusku na devět měsíců uvězněn

Rentgenové vyšetření ukázalo, že má Litviněnko ve střevech tři "celistvé předměty" o průměru asi dvou centimetrů, uvedla s odvoláním na lékařské zdroje britská zpravodajská stanice BBC.

"Podle lékaře, který viděl výsledky, jde o tři stíny - neupřesnil však, zda se jedná o cizí objekty, které Litviněnko spolknul, či trhliny. Lékaři neznají jejich původ a z lékařského hlediska je vůbec neznepokojují," vysvětlil Goldfarb.

Samotní lékaři se však k otázce, zda právě tyto předměty mohly způsobit otravu, doposud veřejně nevyjádřili. Přátelé Litviněnka obvinili Moskvu, že to ona ho nechala otrávit zatím neznámou látkou. Rusko toto obvinění odmítlo a označilo je za nesmysl. Londýnská metropolitní policie podle agentury Reuters tento případ vyšetřuje jako nevyjasněné úmrtí.

Až dosud se mělo za to, že byl Alexander Litviněnko otráven thalliem. Dřívější zprávy, které tuto informaci potvrzovaly, se však ukazují jako nepřesné. Otrava thalliem je nyní jen jednou z možností, kterou berou vyšetřovatelé v úvahu.

Podle jednoho ze dvou toxikologů, kteří se Litviněnkovým případem zabývají, je otrava thalliem dokonce vyloučena.

Příčina otravy? Politika

Britské deníky napsaly, že byl Litviněnko otráven po utajovaném setkání s kontaktní osobou v sushi baru v Londýně. Na schůzce, k níž došlo 1. listopadu, měl získat dokumenty, které uváděly jména vrahů Politkovské.

Foto: Reuters

"Předal mi nějaké papíry, na nichž byla jména. Možná jména těch, kdo stáli za vraždou Politkovské. Několik hodin po té schůzce mi začalo být zle," řekl Litviněnko BBC.

Bývalý sovětský agent v Británii a Litviněnkův přítel Oleg Gordijevskij je přesvědčen, že vraždu si objednal ruský stát a provést ji mohla jedině ruská tajná služba.

Gordijevskij, který byl v 80. letech šéfem agentů KGB v Británii a později se stal nejvýše postaveným přeběhlíkem této tajné služby na Západ, tvrdí, že sice nezná totožnost Litviněnkova vraha, podezřívá však ruského přítele a jednoho ze svých bývalých kolegů.

"Bezpečně to financoval ruský stát," řekl Gordijevskij pro deník The Times. "Jen KGB je schopna provést takovou věc. Ten jed byl velmi sofistikovaný," doplnil.

Rusko svou účast popírá

Rusko jakékoli zapojení do otravy Litviněnka opakovaně popřelo. Jeho představitelé označili tuto hypotézu za naprostý nesmysl.

Alexander Litviněnko získal před měsícem britské občanství. Jako ostrý kritik prezidenta Vladimira Putina patří k prominentním zběhlíkům od ruské špionážní Federální služby bezpečnosti, která je nástupkyní nechvalně proslulé KGB. 

Z Ruska do Británie odešel v roce 2000 a požádal tam o azyl.

Dva roky předtím veřejně obvinil své nadřízené z Federální služby bezpečnosti, že mu nařídili zavraždit ruského magnáta Borise Berezovského. Agenty služby obvinil také z toho, že v Rusku zinscenovali bombové útoky, z nichž byli obviněni Čečenci, a spustili tak druhou válku v Čečensku.

Zásah policie po výbuchu na moskevském tržišti
Zásah policie po výbuchu na moskevském tržišti | Foto: Reuters
  • ČTĚTE VÍCE:
    V Rusku se množí vraždy. Putin mlčí
    Likvidace nepohodlných lidí v Rusku probíhá jako na běžícím pásu. Ale kdo za vraždami stojí a proč se jich tolik děje právě nyní?

V Rusku si kvůli svým názorům na tamní současné poměry získal řadu nepřátel.

Agent s vizáží ducha

Deník Sunday Times dříve informoval o tom, že byl Litviněnko otráven pomocí thallia. Podle odborníků může člověk umřít už po podání gramové dávky tohoto vysoce toxického kovu. Lékaři údajně Litviněnka informovali, že má během následujících tří až čtyř týdnů padesátiprocentní šanci na přežití.

V pondělí dopoledne ho přemístili na jednotku intenzivní péče, a to kvůli mírnému zhoršení jeho zdravotního stavu. Opatření označili lékaři jako preventivní. "Vypadá jako duch, osmnáct dní nic nejedl," uvedl jeden z lékařů, kteří ho ošetřovali.

Mluvčí britské policie odmítla k případu uvést podrobnosti, potvrdila pouze, že probíhá šetření, zda došlo k úmyslnému otrávení. "Zatím nebyl nikdo zatčen, vyšetřování pokračuje," citovala mluvčí agentura Reuters.

Sunday Times napsaly, že Litviněnko má poškozené ledviny a kostní dřeň. Pravidelně zvrací a vypadaly mu vlasy.

Redaktoři Sunday Times s Litviněnkem v nemocnici hovořili. Přijat tam byl pod krycím jménem a byl tam pod ozbrojenou ochranou policie.

 

Právě se děje

Další zprávy