Litva zákazala zákonem propagaci homosexuality

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2009 7:00
Nová prezidentka chce kontroverzní zákon změnit
Komedii Brüno zakázaly promítat úřady na Ukrajině.
Komedii Brüno zakázaly promítat úřady na Ukrajině. | Foto: Reuters

Vilnius - Nová litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová chce změnit rozhodnutí parlamentu, který schválil zákon o propagaci homosexuality v zemi.

Litevští zákonodárci v červenci přehlasovali veto odstupujícího prezidenta Valdase Adamkuse a prosadili, že šíření informací, které „podrývají rodinné hodnoty" má být trestné.

Zákon nepovoluje propagování „homosexuálních a bisexuálních vztahů" před mladistvými, což znamená, že ve školách se při sexuální výchově nemá mluvit o homosexualitě.

Pobaltská republika s 3,4 miliony let čelí palbě kritiky od organizací, jako jsou Amnesty International nebo Human Rights Watch.

Prezidentka Grybauskaiteová.
Prezidentka Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Znepokojení dal najevo i švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní Evropské unii předsedá. Litva je členem EU od roku 2004 a tento zákon se unijním standardům vymyká.

„Není jasné, jaký dopad v praxi může zákon mít. Evropě ale rozhodně o sobě vysíláme špatný signál. Přinejmenším jde o omezování svobody vyjadřování," tvrdí Henrikas Mickevičius z Litevského institutu pro monitorování lidských práv.

Domácí kritici soudí, že rozhodnutí parlamentu odráží extrémně konzervativní charakter římskokatolické církve na Litvě. Ta má přitom v zemi značný vliv.

Organizace sdružují litevské gaye označují krok parlamentu za jednoznačný projev homofobie. 

Nová prezidentka, která se před dvěma týdny ujala úřadu, se pokusí o změnu.

Foto: Aktuálně.cz

„Jsem velmi zklamána tím, že takové zákony mohou na Litvě projít. Hodlám přijít s návrhem na změnu tohoto zákona,"prohlásila Grybauskaiteová, bývalá eurokomisařka pro rozpočet, která volby vyhrála s velkou převahou.

V zemích bývalého Sovětského svazu nejsou nepřátelské projevy oficiálních míst vůči homosexuálům ničím výjimečných.

Na Ukrajině ministerstvo kultury zakázaly promítání filmu Brüno komika Saschi Barona Cohena. S odůvodněním, že  snímek obsahuje projevy asociálního chování, které ohrožují morální  rozvoj ukrajinských občanů.

Přestože v Rusku homosexualita od roku 1993 není trestná,  úřady nepovolují pochody gayů a lesbiček.

Slovními útoky na adresu homosexuálů vyniká především moskevský starosta Jurij Lužkov. Naposledy policie rozehnala pochod gayů letos v den, kdy se v Moskvě konalo finále hudební soutěže Eurosong.

 


 

 

Právě se děje

teď

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy