Litva zákazala zákonem propagaci homosexuality

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2009 7:00
Nová prezidentka chce kontroverzní zákon změnit
Komedii Brüno zakázaly promítat úřady na Ukrajině.
Komedii Brüno zakázaly promítat úřady na Ukrajině. | Foto: Reuters

Vilnius - Nová litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová chce změnit rozhodnutí parlamentu, který schválil zákon o propagaci homosexuality v zemi.

Litevští zákonodárci v červenci přehlasovali veto odstupujícího prezidenta Valdase Adamkuse a prosadili, že šíření informací, které „podrývají rodinné hodnoty" má být trestné.

Zákon nepovoluje propagování „homosexuálních a bisexuálních vztahů" před mladistvými, což znamená, že ve školách se při sexuální výchově nemá mluvit o homosexualitě.

Pobaltská republika s 3,4 miliony let čelí palbě kritiky od organizací, jako jsou Amnesty International nebo Human Rights Watch.

Prezidentka Grybauskaiteová.
Prezidentka Grybauskaiteová. | Foto: Reuters

Znepokojení dal najevo i švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní Evropské unii předsedá. Litva je členem EU od roku 2004 a tento zákon se unijním standardům vymyká.

„Není jasné, jaký dopad v praxi může zákon mít. Evropě ale rozhodně o sobě vysíláme špatný signál. Přinejmenším jde o omezování svobody vyjadřování," tvrdí Henrikas Mickevičius z Litevského institutu pro monitorování lidských práv.

Domácí kritici soudí, že rozhodnutí parlamentu odráží extrémně konzervativní charakter římskokatolické církve na Litvě. Ta má přitom v zemi značný vliv.

Organizace sdružují litevské gaye označují krok parlamentu za jednoznačný projev homofobie. 

Nová prezidentka, která se před dvěma týdny ujala úřadu, se pokusí o změnu.

Foto: Aktuálně.cz

„Jsem velmi zklamána tím, že takové zákony mohou na Litvě projít. Hodlám přijít s návrhem na změnu tohoto zákona,"prohlásila Grybauskaiteová, bývalá eurokomisařka pro rozpočet, která volby vyhrála s velkou převahou.

V zemích bývalého Sovětského svazu nejsou nepřátelské projevy oficiálních míst vůči homosexuálům ničím výjimečných.

Na Ukrajině ministerstvo kultury zakázaly promítání filmu Brüno komika Saschi Barona Cohena. S odůvodněním, že  snímek obsahuje projevy asociálního chování, které ohrožují morální  rozvoj ukrajinských občanů.

Přestože v Rusku homosexualita od roku 1993 není trestná,  úřady nepovolují pochody gayů a lesbiček.

Slovními útoky na adresu homosexuálů vyniká především moskevský starosta Jurij Lužkov. Naposledy policie rozehnala pochod gayů letos v den, kdy se v Moskvě konalo finále hudební soutěže Eurosong.

 


 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy