Litva uspořádá referendum o prodeji půdy cizincům

ČTK ČTK
17. 2. 2014 23:29
Litva uspořádá referendum o zachování platnosti zákazu prodeje půdy cizincům
Litevská vlajka
Litevská vlajka | Foto: Tereza Holanová

Vilnius - Litva uspořádá referendum o zachování platnosti zákazu prodeje půdy cizincům. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Podle průzkumů se dvě třetiny Litevců stavějí proti prodávání půdy cizincům. Analytici ale varují, že tento krok může vést ke konfliktu s pravidly Evropské unie o volném pohybu kapitálu.

Podle úřadů si všelidové hlasování vynutila iniciativa, která pod požadavek na uspořádání referenda o zákazu prodeje půdy shromáždila podpisy od více než desetiny obyvatelstva země. Termín hlasování ještě určí parlament.

Litva při vstupování do EU slíbila, že zákaz zruší po uplynutí přechodného období, které vyprší v květnu.

Referendum by podle záměru jeho strůjců mělo zákaz učinit trvalým. Argumentovali mimo jiné tím, že po zrušení zákazu by cena pozemků mohla natolik stoupnout, že by se pro Litevce staly nedostupnými.

Vztah k půdě

Vzhledem k historickým zkušenostem s cizí nadvládou je vztah k půdě v Litvě značně emotivní záležitostí.

"Litevci jsou k půdě velmi citově připoutáni. O tom, kdo je smutný, říkáme, že vypadá, jako by právě prodal svou půdu," uvedl Valdas Gaidys, šéf agentury provádějící průzkumy veřejného mínění.

Referendum prosazovali nacionalisté, jakož i agrární strana, kterou vede jedna z nejvýznamnějších majitelek zemědělské půdy v zemi. Proti se naopak stavěli vládnoucí sociální demokraté, hlavní opoziční strana, Vlastenecký svaz-Litevští konzervativci, a prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Ta prohlásila, že hlasování pro zákaz by odpovídalo hlasování proti členství Litvy v EU.

Rozpor s EU

"Jestli referendum uspěje, Litva se dopustí jasného porušení pravidel EU, protože omezí volný pohyb kapitálu," řekl profesor Ignas Vegele a varoval, že za to by Litva mohla být potrestána pokutou a omezením přístupu k unijním fondům, z nichž pochází 16 procent státních výdajů.

Šéf litevské ústřední volební komise dnes potvrdil, že organizátorům se podařilo sesbírat 300000 podpisů potřebných pro uspořádání referenda. Podobná iniciativa uspěla poprvé od vystoupení země ze Sovětského svazu.

Pro platnost výsledku je třeba, aby se referenda zúčastnila polovička voličů a nejméně třetina voličů podpořila navržené opatření.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy