Litva rozbila ruskou špionážní síť, jednoho Rusa zadržela, oznámil premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2018 20:52
Předseda litevské vlády Saulius Skvernelis ve čtvrtek uvedl, že byla rozbita špionážní síť, která pracovala ve prospěch Ruska a představovala vážnou hrozbu pro bezpečnost státu. Informovala o tom agentura AFP, podle níž litevské úřady předtím sdělily, že v souvislosti s tímto případem bylo zadrženo několik osob, včetně jednoho Rusa.
Litevský premiér Saulius Skvernelis.
Litevský premiér Saulius Skvernelis. | Foto: Reuters

"Naše bezpečnostní služby v pravou chvíli zasáhly proti ruské špionážní síti v Litvě a zabránily aktivitám ohrožujícími bezpečnost státu," citovala AFP Skvernelise. "Nešlo o izolované činy, nýbrž o metodickou činnost řízenou proti našemu státu," dodal premiér.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury tuto informaci odmítlo jako další příklad "politické rusofobie" Vilniusu.

Litevská prokuratura už ve středu oznámila, že již dříve tento rok bylo zadrženo několik osob kvůli špionážním aktivitám. Mezi nimi je i bývalý poslanec Algirdas Paleckis. Bližší podrobnosti nesdělila, šéf policie Linas Pernavas ale naznačil, že jde vesměs o Litevce, až na jednoho ruského občana.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy