Litva hlásí rekordní počty, stráž na hranici s Běloruskem zadržela 171 migrantů

ČTK ČTK
28. 7. 2021 13:39
Litevská pohraniční stráž oznámila, že v úterý v noci zadržela 171 lidí, kteří nelegálně překračovali hranici z Běloruska. To je v této pobaltské zemi letos dosud nejvyšší počet zadržených migrantů v jediném dni, napsala agentura AP. Litevské bezpečnostní složky letos zadržely celkem 3027 běženců.
Ilustrační foto. Vojáci staví ostnatý drát na hranicích s Běloruskem, aby zabránili příchodu migrantů.
Ilustrační foto. Vojáci staví ostnatý drát na hranicích s Běloruskem, aby zabránili příchodu migrantů. | Foto: Reuters

Všech 171 zadržených pochází z Iráku a budou umístěni do jednoho z litevských detenčních středisek, uvedla pohraniční stráž. Zadržovací centra v zemi jsou už nyní plná. Jen v červenci bezpečnostní složky zadržely přes 2300 migrantů, o měsíc dříve to bylo 473. Přitom za celý loňský rok zadržely 81 běženců.

Nelegální migrace do Litvy z Běloruska začala dramaticky narůstat po uvalení nových sankcí Západu na běloruský režim, poznamenala AP.

Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní režim autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že umožňuje migrantům Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru. Vilnius se domnívá, že většina lidí, kteří se v poslední době snaží dostat do pobaltské země, cestovala letecky z Iráku do Běloruska.

Lukašenko podle agentury Reuters tento měsíc uvedl, že jeho země nyní střeží hranice do té míry, do jaké je to pro ni výhodné, a tak, jak si to může dovolit. Na konci května se podle agentury Interfax nechal slyšet, že Bělorusko bylo bariérou na cestě nelegálních migrantů a pašování drog do Litvy, ale vzhledem k politickému tlaku ze Západu se Minsk zamyslí, zda se mu to dále vyplatí.

Litva nedávno přijala zákon omezující práva migrantů překračujících hranici s Běloruskem, který vyvolal kritiku ochránců lidských práv. Začala také na hranici stavět 550 kilometrů dlouhou bariéru s ostnatým drátem. Tento týden se část migrantů v Litvě vzbouřila a žádala, aby byli z uprchlického tábora propuštěni. Místní obyvatelé pro změnu na jiném místě protestovali proti výstavbě nového zařízení pro migranty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy