Litevské zpravodajské služby se obávají zasahování Ruska do prezidentských voleb

ČTK ČTK
5. 2. 2019 17:52
Litevské zpravodajské služby se obávají, že Rusko bude zasahovat do blížících se čtyř voleb v Litvě. Podle agentury Reuters na to upozornily ve společné výroční zprávě, která byla zveřejněna v úterý. Už v květnu budou voliči vybírat nástupce nynější prezidentky Dalii Grybauskaiteové, která je známou kritičkou Kremlu. Zemi ještě letos čekají rovněž místní volby a volby do Evropského parlamentu. V příštím roce pak budou následovat volby do litevského zákonodárného sboru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Ruské tajné služby během volebního cyklu 2019-2020 svou aktivitu vystupňují," uvádí se ve zprávě litevských zpravodajských agentur. "Je možné, že se Rusko bude snažit volby ovlivnit informacemi a kybernetickými prostředky," dodává se v dokumentu, který přitom upozorňuje na možné šíření propagandy a dezinformací prostřednictvím sociálních médií.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v reakci řekl, že taková slova jsou "naprosto nesmyslná". "Rusko nezasahuje do voleb v jiných zemích," prohlásil.

Nicméně Moskva je podezřívána, že stála v pozadí řady významných kybernetických útoků, včetně soustředěného úderu na informační systémy v Estonsku v roce 2007 nebo útoku, který v roce 2016 vyřadil z provozu elektrárny na Ukrajině. Rusko rozhodně popírá, že by s tím mělo něco společného.

Zvláštní vyšetřovatel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller také prověřuje obvinění týkající se údajné tajné dohody mezi Ruskem a Donaldem Trumpem, jež měla Trumpovi pomoci zvítězit v amerických prezidentských volbách v roce 2016. Trump i Moskva to popírají.

Zpráva litevských zpravodajských služeb rovněž poukazuje na zvyšování počtu ruských tanků a bombardérů v Kaliningradské enklávě, ležící mezi Litvou a Polskem. Upozorňuje i na modernizaci tamních základen, aby na nich mohly být umístěny rakety, včetně raket Iskander, schopných nést jaderné hlavice.

Zpravodajci rovněž tvrdí, že zaznamenali snahy ruských výzvědných služeb kontaktovat lidi pracující v litevském energetickém sektoru a pokusy proniknout do řídících systémů s cílem umožnit narušení dodávek elektrického proudu.

Litva, podobně jako další dva pobaltské státy Estonsko a Lotyšsko, byla po většinu 20. století pod nadvládou Moskvy. Nyní jsou všechny tři země už členy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Vilnius znepokojila ruská okupace a posléze anexe ukrajinského Krymského poloostrova; v rámci aliance se Litva domohla vyslání Německem vedeného mnohonárodního praporu jako odstrašujícího prostředku proti případné ruské invazi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy