Když jsme varovali před Ruskem, byli jsme "alarmisti", říkají Litevci. O kyberobraně učí i Američany

Martin Ehl Martin Ehl
15. 6. 2017 15:28
Pobaltská Litva nemůže sama svou armádou konkurovat takovým státům, jako jsou Rusko nebo USA. Proto je podle ní nenahraditelná Severoatlantická aliance neboli NATO. Co se však do Litvy jezdí učit právě i američtí experti, jsou metody, jak bojovat v kyberprostoru. Například s ruskými trolly. "Když jsme před ruským nebezpečím varovali před pěti lety, říkali nám západní spojenci, abychom nebyli alarmisti," vzpomíná litevský politolog Virginijus Valentinavičius.
Foto: Martin Ehl

Vilnius (od našeho zpravodaje) - V tichu několika zelených pahorků je slyšet pleskání vlajek o stožáry.

Asi dvacet kilometrů na sever od litevského hlavního města Vilnius je vedle golfového hřiště parčík s informačním centrem a velkou větrnou růžicí, která je vydlážděná kolem černého bodu.

Tím je geografický střed Evropy, který kdysi spočítali francouzští geografové.

Na stožárech ale pleskají jen vlajky Evropské unie. Je to tichá, nicméně jasná deklarace toho, kam se Litevci cítí patřit - na Západ.

Tato pobaltská země se po vstupu do EU a Severoatlantické aliance snažila své spojence varovat před ruskou agresivní politikou. Ministři i experti si ale stěžují, že je západní kolegové obviňovali z neopodstatněného šíření rusofobie.

Dnes proto Litevci prožívají jisté zadostiučinění.

"Když jsme před ruským nebezpečím varovali před pěti a více lety, říkali nám západní spojenci, abychom nebyli alarmisti," vzpomíná politolog Virginijus Valentinavičius z Univerzity Mykolase Romerise.

"Teď po dění na Ukrajině litevská veřejnost opravdu podporuje to, že je potřeba v klidu pracovat na posílení obrany, spolupracovat se spojenci a zvýšit odstrašení. Vypadá to, že i spojenci už to pochopili," dodává.

Rusko se dlouho chystalo na kyberútoky

Západní experti se dokonce přijíždějí do Pobaltí učit, jak bojovat v kyberprostoru. Na rozdíl od obrany v "reálném světě", kde se Litevci nemohou moc srovnávat s Američany nebo Brity.

Ty však zajímají litevské metody reakce na falešné zprávy nebo pokusy o manipulaci na sociálních sítích a v médiích.

"Dnes je to jasné na první pohled, ale dá se ukázat i na deset let starých příkladech, jak se Rusko připravovalo na útoky v informačním prostoru," říká Evaldas Bruze, zástupce ředitelky Litevského kybernetického centra excelence.

Bruze a jeho kolegové chování Rusů v kyberprostoru pečlivě studují. Vytvořili například metodiku vládního centra strategické komunikace a jak se falešným zprávám a manipulacím bránit.

Nejvyspělejší "prototyp" tohoto centra má nyní litevská armáda, která dokáže rychle reagovat. "V podstatě máte jen osmačtyřicet hodin na nějakou reakci, abyste zprávu neutralizovali nebo potlačili," vysvětluje Bruze.

"NATO je nenahraditelné"

Litva po ruském obsazení Krymského poloostrova v roce 2014 obnovila základní vojenskou službu.

Příští rok dosáhne ve výdajích na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) a chce i nadále pokračovat. Nakupuje hlavně děla a protitankovou a protiletadlovou výzbroj.

Pro tuto pobaltskou zemi je důležitá jakákoli vazba na Západ - včetně členství v eurozóně. A to nejen z civilizačního hlediska, ale i kvůli způsobu obrany.

I přes současné diskuse o posílení společné evropské obrany je pro Litevce Severoatlantická aliance nezastupitelná.

"NATO je nenahraditelné, i když vítáme jakékoli nové aktivity," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr obrany Raimundas Karoblis, který byl dříve i velvyslancem Litvy v EU.

Litevci se neobávají, že by s americkým prezidentem Donaldem Trumpem oslabila transatlantická vazba. Ostatně jejich nebe mají v rámci rotace spojeneckých sil od září hlídat americké letouny.

Jedná se taky o tom, že by v roce 2019 oblohu nad Pobaltím opět hlídaly po několik měsíců české gripeny. A čeští vojáci příští rok zamíří do posíleného praporu NATO, který spojenci do Litvy vyslali na zlepšení obrany.

"NATO nejenže zůstane, ale bude se dál rozšiřovat. Po nynějším vstupu Černé Hory do Aliance je na dobré cestě k členství i Gruzie a přijde čas, kdy do něj vstoupí Ukrajina," domnívá se dokonce litevská europoslankyně Laima Andrikienéová, která se věnuje otázkám bezpečnosti.

I podle ní je Severoatlantická aliance pro Litvu nenahraditelná a je příliš brzo hodnotit různé iniciativy na posílení evropského obranného pilíře.

Kreml je podle ní nicméně nadšený, že se oslabuje vazba na Spojené státy a že se šíří mezi západními spojenci vzájemná nedůvěra. "Je jasné, že Evropané by měli převzít více odpovědnosti. Nemůžeme už tolik spoléhat na partnery na druhé straně Atlantiku," domnívá se europoslankyně. 

Litevci obnovili povinnou vojenskou službu a kupují zbraně. Kde vidí hrozbu a jak jejich armáda cvičí se spojenci, ukazuje reportáž. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy