List The New York Times podpořil kandidaturu Clintonové a Kasiche

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2016 20:46
Vlivný americký deník The New York Times dnes podpořil prezidentskou kandidaturu demokratky Hillary Clintonové a republikána Johna Kasiche. Bývalou první dámu a exministryni zahraničí list označil za jednu "z nejvíce způsobilých prezidentských kandidátů v moderní historii". Jediným z republikánských uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, kterého jsou NYT "schopné strávit" je John Kasich. Guvernér státu Ohio se v průzkumech veřejného mínění ale na předních příčkách neumisťuje. Kasich je prý "jedinou přijatelnou volbou pro republikány unavené extremismem a nezkušeností, které lze v klání vidět".
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA. | Foto: Reuters

New York - Vlivný americký deník The New York Times (NYT) dnes podpořil prezidentskou kandidaturu demokratky Hillary Clintonové a republikána Johna Kasiche. Ceněné podpory se dvojici uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě dostalo jen krátce před volebními shromážděními v Iowě, která zahájí maraton amerických prezidentských voleb.

Bývalou první dámu a exministryni zahraničí list označil za jednu "z nejvíce způsobilých prezidentských kandidátů v moderní historii". Podpory se jí a Kasichovi dostalo pouhé dva dny před konáním volebních shromáždění demokratů a republikánů ve státě Iowa. Clintonová sice celostátně stále v průzkumech veřejného mínění vede, v poslední době ji ale dotahuje výrazně levicový vermontský senátor Bernie Sanders. V nedávném průzkumu stanice CNN v Iowě Clintonovou dokonce o osm procentních bodů porazil.

Kasich se v anketách neobjevuje ani v první pětici nadějných kandidátů na republikánskou nominaci. Podpora jednoho z největších amerických deníků by mu ale mohla pomoci získat některé nerozhodnuté voliče.

"Pan Sanders nedisponuje takovými zkušenostmi a politickými myšlenkami, jaké nabízí paní Clintonová," napsal NYT. Protikandidáta bývalé první dámy ale pochválil za to, že v kampani uchopil některá důležitá témata zahraniční politiky či otázku ekonomické nerovnosti.

Dobrá ministryně se zájmem o pracující a ženy

Deník vyzdvihl především působení Clintonové ve funkci ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013. Ukázala podle něj také zájem o americké pracující a ženy. Kritiku si naopak bývalá šéfka americké diplomacie vysloužila za to, že je prý příliš rychle ochotná souhlasit s vojenskou intervencí v zahraničí. I přes to by ale byla lepší nejvyšší velitelkou ozbrojených sil, než kterýkoli z jejích republikánských rivalů, poznamenal NYT.

Podpora vlivných médií je v USA vnímána jako důležitý prvek ovlivňující některé voliče. The New York Times podpořil Clintonovou proti Baracku Obamovi již v klání v roce 2008. Tehdy list rovněž ocenil její zkušenosti a propracovanější politické názory.

Jediným z republikánských uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, kterého jsou NYT "schopné strávit" je John Kasich. Guvernér státu Ohio se v průzkumech veřejného mínění ale na předních příčkách neumisťuje. Kasich je prý "jedinou přijatelnou volbou pro republikány unavené extremismem a nezkušeností, které lze v klání vidět". Podle NYT je rovněž "schopen kompromisu a věří ve schopnost vlády zlepšovat životy lidí".

Republikánský kandidát a miliardář Donald Trump, který zatím v průzkumech celostátně suverénně vede, nemá podle listu zkušenost s mezinárodními otázkami ani zájem se o nich něco dozvědět. Texaský senátor Ted Cruz, který má u republikánů po Trumpovi zatím největší podporu, by podle NYT "řekl cokoli, aby vyhrál".

Veřejnost si získala tím, jak zastávala úřad ministryně zahraničí, její popularita dosahuje šedesáti procent, říká k šancím Clintonové v boji o prezidentský post šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy