List The New York Times podpořil kandidaturu Clintonové a Kasiche

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2016 20:46
Vlivný americký deník The New York Times dnes podpořil prezidentskou kandidaturu demokratky Hillary Clintonové a republikána Johna Kasiche. Bývalou první dámu a exministryni zahraničí list označil za jednu "z nejvíce způsobilých prezidentských kandidátů v moderní historii". Jediným z republikánských uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, kterého jsou NYT "schopné strávit" je John Kasich. Guvernér státu Ohio se v průzkumech veřejného mínění ale na předních příčkách neumisťuje. Kasich je prý "jedinou přijatelnou volbou pro republikány unavené extremismem a nezkušeností, které lze v klání vidět".
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Hillary Clintonová si podává ruce s Bernie Sandersem během první předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA. | Foto: Reuters

New York - Vlivný americký deník The New York Times (NYT) dnes podpořil prezidentskou kandidaturu demokratky Hillary Clintonové a republikána Johna Kasiche. Ceněné podpory se dvojici uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě dostalo jen krátce před volebními shromážděními v Iowě, která zahájí maraton amerických prezidentských voleb.

Bývalou první dámu a exministryni zahraničí list označil za jednu "z nejvíce způsobilých prezidentských kandidátů v moderní historii". Podpory se jí a Kasichovi dostalo pouhé dva dny před konáním volebních shromáždění demokratů a republikánů ve státě Iowa. Clintonová sice celostátně stále v průzkumech veřejného mínění vede, v poslední době ji ale dotahuje výrazně levicový vermontský senátor Bernie Sanders. V nedávném průzkumu stanice CNN v Iowě Clintonovou dokonce o osm procentních bodů porazil.

Kasich se v anketách neobjevuje ani v první pětici nadějných kandidátů na republikánskou nominaci. Podpora jednoho z největších amerických deníků by mu ale mohla pomoci získat některé nerozhodnuté voliče.

"Pan Sanders nedisponuje takovými zkušenostmi a politickými myšlenkami, jaké nabízí paní Clintonová," napsal NYT. Protikandidáta bývalé první dámy ale pochválil za to, že v kampani uchopil některá důležitá témata zahraniční politiky či otázku ekonomické nerovnosti.

Dobrá ministryně se zájmem o pracující a ženy

Deník vyzdvihl především působení Clintonové ve funkci ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013. Ukázala podle něj také zájem o americké pracující a ženy. Kritiku si naopak bývalá šéfka americké diplomacie vysloužila za to, že je prý příliš rychle ochotná souhlasit s vojenskou intervencí v zahraničí. I přes to by ale byla lepší nejvyšší velitelkou ozbrojených sil, než kterýkoli z jejích republikánských rivalů, poznamenal NYT.

Podpora vlivných médií je v USA vnímána jako důležitý prvek ovlivňující některé voliče. The New York Times podpořil Clintonovou proti Baracku Obamovi již v klání v roce 2008. Tehdy list rovněž ocenil její zkušenosti a propracovanější politické názory.

Jediným z republikánských uchazečů o nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, kterého jsou NYT "schopné strávit" je John Kasich. Guvernér státu Ohio se v průzkumech veřejného mínění ale na předních příčkách neumisťuje. Kasich je prý "jedinou přijatelnou volbou pro republikány unavené extremismem a nezkušeností, které lze v klání vidět". Podle NYT je rovněž "schopen kompromisu a věří ve schopnost vlády zlepšovat životy lidí".

Republikánský kandidát a miliardář Donald Trump, který zatím v průzkumech celostátně suverénně vede, nemá podle listu zkušenost s mezinárodními otázkami ani zájem se o nich něco dozvědět. Texaský senátor Ted Cruz, který má u republikánů po Trumpovi zatím největší podporu, by podle NYT "řekl cokoli, aby vyhrál".

Veřejnost si získala tím, jak zastávala úřad ministryně zahraničí, její popularita dosahuje šedesáti procent, říká k šancím Clintonové v boji o prezidentský post šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy