Lisabon je stále u ledu. Stihne ho osud euroústavy?

1. 1. 2009 21:35
Irové smlouvu odmítli, Češi o ní ještě ani nehlasovali

* Konec ratifikačního procesu je stále v nedohlednu.

Praha - Byli jsme ozářeni evropským sluncem, za zvuků Ódy na radost jsme radostně jásali.

Těmito slovy popsal premiér Mirek Topolánek atmosféru, která panovala před rokem při podpisu Lisabonské smlouvy.

Mimoděk tak vlastně vystihl vztah české vlády k reformní smlouvě EU. Zatímco totiž například kancléřka Angela Merkelová tehdy v lisabonském klášteře sv. Jeronýma možná poněkud pompézně mluvila o překonání krize Evropy, český premiér se zachoval zcela v intencích svých názorů.

Osudové osmičky

Článek 8 Lisabonské smlouvy:

  • Ve všech svých činnostech dodržuje Unie zásadu rovnosti svých občanů, kterým se dostává od jejích orgánů, institucí a jiných subjektů stejné pozornosti. Občanem Unie je každá osoba, která má státní příslušnost členského státu. Občanství Unie doplňuje občanství členského státu, nenahrazuje je.

Lisabonská smlouva je a zůstala zejména pro ODS kyselým jablkem, které je nutné překousnout, i když se do toho nikomu nechce.

Česko je tak dosud jedinou evropskou zemí, kde proces schvalování ani nezačal. Rok od podpisu se dokument nicméně konečně dostal do Poslanecké sněmovny. Ale až poté, co ho stvrdil také Ústavní soud.

Alespoň část argumentace odpůrců smlouvy, jejichž nezvoleným lídrem je prezident Václav Klaus, je ale pravdivá. Dokument musí schválit všech 27 členských zemí - a Irsko přitom již řeklo ne.

Půl roku po neúspěšném irském referendu ale začíná být zřetelnější, že ono NE, na něž se Klaus často odvolává, možná nakonec nebude tak silné. Obě komory irského parlamentu totiž už prohlásily, že právně nestojí zopakování referenda nic v cestě.

Irové nicméně budou muset dostat záruky, které jasně řeknou, co všechno pro ostrov Lisabonská smlouva neznamená. Především Brusel nijak nezlomí irský odpor k potratům, irští synové nebudou muset rukovat do evropské armády a ani podnikatelé se nemusí bát vyšších daní.

Topolánek v Lisabonu po podpisu smlouvy. Do ratifikace se ale straně, které šéfuje, příliš nechce.
Topolánek v Lisabonu po podpisu smlouvy. Do ratifikace se ale straně, které šéfuje, příliš nechce. | Foto: Reuters

A takové záruky Irům pravděpodobně stačit budou. Vlastně nejen jim, ale i Václavu Klausovi, který již prohlásil, že dokument podepíše jen s irským souhlasem.

Konec eurodisidentů v Čechách?

Skončí tím Klausovo eurodisidenství? Pokud skutečně podpoří vznik české odnože irského hnutí Libertas, pak zřejmě ano.

Strana irského podnikatele Declana Ganleyho, která výraznou měrou přispěla k zamítnutí Lisabonu, chce totiž kandidovat do Evropského parlamentu a EU rozložit zevnitř. A historie dobře ukazuje, jak takové pokusy v minulosti skončily - z buřičů se stali nudní europoslanci, které doma ani nikdo nezná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy