Lidstvo za tisíc let. Nahlédněte s námi

man
28. 10. 2006 0:00
Londýn - H.G. Wells v knize Stroj času koncem 19. století věštil rozdělení lidstva na dva druhy. Známý expert na evoluci mu dnes dává zapravdu.
Foto: skullnet

Oliver Curry, profesor na prestižní London School of Economics, pracoval na teorii dalšího vývoje lidstva, a nyní zveřejnil výsledky.

Leckdo ho nejspíš bude podezřívat z prosté fabulace či nevědeckého věštění, nicméně jedná se o jednoho z nejuznávanějších odborníků na otázky evoluce na světě.

Curry nepočítá s alternativou, že by se lidé sami zahubili zbraněmi hromadného ničení a nebere příliš v úvahu ani problémy životního prostředí.

Vědci z univerzity v Cambridge už čtyři roky pracují na digitalizaci děl známého přírodovědce Charlese Darwina, autora evoluční teorie.
Vědci z univerzity v Cambridge už čtyři roky pracují na digitalizaci děl známého přírodovědce Charlese Darwina, autora evoluční teorie. | Foto: Darwin Online

Podle něj dosáhne lidstvo nejvyššího bodu vědecko-technického pokroku kolem roku 3 000, ale další vývoj za touto časovou hranicí už to nevidí příliš růžově.

Dvoumetroví lidé se dožijí 120 let

"V dalších stoletích budou lidé vyšší (běžně přes dva metry), budou mít lepší fyzické parametry. Muži budou mít hlubší hlas, větší penis. Díky zdravotnickému výzkumu a novým technologiím se lidský život prodlouží až na 120 let," předpovídá ve své zprávě britský profesor.

Dodává, že se budou rodit větší děti a porod císařským řezem se stane normou.

Domnívá se však, že lidé doplatí na přílišnou závislost na technice. Ve vzdálenější budoucnosti to prý povede k menší odolnosti vůči nemocem, k oslabení lidského organismu, ztrátě některých dovedností a pozbytí schopnosti přizpůsobit se prostředí.

Lidé jednou budou podle experta na evoluci neúnosně závislí na technice. Na snímku je známý japonský robot Asimo.
Lidé jednou budou podle experta na evoluci neúnosně závislí na technice. Na snímku je známý japonský robot Asimo. | Foto: Reuters

"Lidé začnou připomínat domestikovaná zvířata, která nejsou schopná bez cizí pomoci přežít," říká Oliver Curry.

Postupně se podle něj vyvinou vedle sebe žijící dva druhy lidí, tak jako to předpověděl H.G.Wells. Jeden geneticky kvalitní, inteligentní a relativně zdravý. Ten druhý na tom bude ve všech ohledech podstatně hůře, včetně horšího fyzického stavu, estetického vzezření a nižšího IQ.

K oddělení dvou druhů povedou rozdíly v životní úrovni a poté i pečlivý výběr sexuálních partnerů mezi příslušníky prvního druhu.

Konec rasismu ?

Curryho vize nepředpokládá v budoucnu rasové problémy. Podle něj totiž pokračující migrace lidí a globalizace postupně vytvoří jen jednu rasu lidí s barvou kůže, připomínající kávu.

Teorie o oddělování druhů se opírá o dřívější rozdělení lidí a šimpanzů.  Podle nedávného zjištění vědců z Harvardovy univerzity, které zveřejnil odborný časopis Nature, došlo k jejich oddělení od společných předků později, než se v minulosti soudilo. Zřejmě se tak stalo před méně než pěti miliony let.

Profesor Curry se ale obává, že v budoucnosti lidé přijdou o řadu "lidských" vlastností. Kromě jiného ztratí zájem o společné záležitosti či záležitosti druhých lidí, společnost bude více atomizovaná.

 

Právě se děje

Další zprávy