Zatkli jim ředitele, kancelář vypálili. Lidskoprávní organizace Memorial není v Čečensku vítána

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 18. 1. 2018 22:04
Podle čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova nemají lidskoprávní aktivisté "národnost ani náboženství".
Vypálená kancelář Memorialu v severokavkazském Ingušsku.
Vypálená kancelář Memorialu v severokavkazském Ingušsku. | Foto: Memorial

GroznyjČečenský prezident Ramzan Kadyrov prohlásil, že v jeho republice žádné lidskoprávní organizace pracovat nebudou. Reagoval tak na zatčení šéfa čečenské pobočky organizace Memorial Ojuba Titijeva.

Ojub Titijev, zatčený ředitel čečenského Memorialu.
Ojub Titijev, zatčený ředitel čečenského Memorialu. | Foto: www.memohrc.org

Neznámí útočníci také vypálili kancelář Memorialu v sousedním Ingušsku. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová žhářský útok ostře odsoudila a zpochybnila také, že policisté u Titijeva našli drogy.

Šedesátiletý Ojub Titijev zmizel 9. ledna na cestě do hlavního města republiky Grozného. Poté, co jeho spolupracovníci vyhlásili poplach, se ukázalo, že byl zatčen policisty, kteří údajně našli v jeho autě pytlík s marihuanou.

Titijev následně přes svého advokáta předal dopis, ve kterém tvrdí, že drogu do auta umístili sami policisté. "Pokud se někdy přiznám k tomuto činu, tak to bude znamenat, že mě k tomu donutili buď fyzickým násilím, nebo vydíráním," píše se v dopise, který Titijev adresoval přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Osvobození hlavy čečenského Memorialu požadovali aktivisté po celém světě, stejně jako celá řada západních diplomatů. "Policisté chytili jednoho narkomana a celá OSN a americké ministerstvo zahraničí protestují. Narkomany zatýkáme po tisících, ale kvůli těm nikdo neprotestuje. Copak Titijev nemohl brát drogy? Vždyť zatýkáme i sedmdesátileté kvůli drogám," prohlásil k tomu čečenský prezident Kadyrov v lokální televizi.

Když mluvil o lidskoprávních aktivistech, řekl, že "nemají národnost ani náboženství". "Mají jen svůj zájem. Překvapuje mne, když člověk, který se považuje za Čečence, s nimi pracuje. Překvapují mne i jeho příbuzní, kteří nezastavili takového člověka. Vždyť musí vědět, že tahle práce jim v naší republice neprojde," dodal Ramzan Kadyrov.

Titijevovu rodinu přemohl strach

Hněv Kadyrovových lidí pocítili i Titijevovi příbuzní. Po zatčení Ojuba Titijeva policie vtrhla i do jeho bytu, vyhnala všechny nájemníky a zabavila jim klíče. Rodina poté raději z bezpečnostních důvodů z ruské republiky na Severním Kavkaze odjela.

Represe ale pokračovaly. V noci z 16. na 17. ledna neznámí muži v maskách pronikli do kanceláře Memorialu v sousedním Ingušsku, polili všechno vybavení benzinem a podpálili ho. "Tohle je teroristický útok a jeho pachatelé přišli z Čečenska," prohlásil předseda ruské lidskoprávní organizace Memorial Oleg Orlov.

Žhářský útok odsoudila i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. "Podpálení kanceláře je naprosto bezprecedentní případ a musíme udělat vše pro to, aby viníci byli nalezeni. Je to útok na demokracii, na rozvoj civilizované společnosti," prohlásila nezvykle ostře ruská ombudsmanka.

Být v Čečensku obráncem lidských práv bylo vždy nebezpečné. Předchozí šéfka čečenského Memorialu Natalja Estěmirovová byla v roce 2009 unesena neznámými muži a druhý den ji našli zavražděnou v příkopu nedaleko hlavní silnice do Ingušska. V mrtvém těle bylo pět průstřelů, dva z toho do hlavy. Pachatelé se nikdy nenašli. Stopy vedly do jedné z čečenských policejních stanic. Do stejné, kam v současnosti policisté odvezli i Titijeva.

Konec "instagramových" fotek z posilovny

Podle svědectví ruské novinářky Jeleny Milašinové z listu Novaja gazeta počítal Ojub Titijev s tím, že se s ním něco může stát. Dokonce předpovídal, že mu někdo podstrčí při zatýkání drogy. Činnost Memorialu byla pro režim čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova stále nepříjemnější.

Loni v lednu třeba upozornil na popravu 27 lidí zadržených za podezření z extremismu. Velký zahraniční ohlas měly později zprávy o pronásledování a vraždění gayů v Čečensku. V prosinci loňského roku se dostal čečenský prezident Kadyrov na západní sankční "seznam Magnického" za "popravy, mučení a porušování lidských práv".

Ramzan Kadydrov (uprostřed s tygrem) na Instagramu.
Ramzan Kadydrov (uprostřed s tygrem) na Instagramu. | Foto: Instagram

To by samo o sobě Ramzanu Kadyrovovi nejspíše nikterak nevadilo, jenže úder přišel z nečekané strany. Den poté, co byl zařazen na sankční seznam, sestavovaný USA a dalšími západními zeměmi, mu sociální síť Instagram  zablokovala jeho účet. Ten do té doby sledovaly více než čtyři miliony lidí a Kadyrov si na něm velmi zakládal. 

Často se skrze něj vyjadřoval k všemožným problémům, publikoval na něm své fotografie z posiloven a podobně. Po jeho vzoru měli své účty na Instagramu i další čečenští politici. Po zablokování Ramzana Kadyrova je na znak solidarity zrušili.

Salám alejkum a hotovo!

Hněv padl na hlavy lidskoprávních aktivistů. 25. prosince předseda čečenského parlamentu Magomed Daudov, přezdívaný Lord, publikoval oficiální vyjádření: "Oficiálně prohlašuji, že pseudoobránci lidských práv, novináři nejprolhanějších médií, kteří za svou rozvratnou protiruskou činnost dostávají svých třicet stříbrných v samotném Washingtonu a v dalších západních zemích, mají podíl na blokací účtů Hlavy Čečenska na sociálních sítích… Budeme i nadále mlčky přihlížet, jak se snaží destabilizovat situaci v Rusku a zasévat nepřátelství v naší společnosti? Kdyby v Rusku neplatilo moratorium na trest smrti, tak by se s nepřáteli lidu udělalo jen Salám alejkum a hotovo," píše se v Daudovově prohlášení, publikovaném tiskovou agenturou Groznyj Inform.

"Pak už jsme jen čekali na to, co se stane. V Čečensku už léta zůstával jen jediný cíl útoku nebo pomsty. Ojub Titijev byl zatčen přesně dva týdny po tomto prohlášení," poukazuje ruská novinářka Jelena Milašinová na souvislost mezi oficiálním prohlášením čečenských představitelů a zatčením ředitele pobočky Memorialu.

VIDEO: Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedlo, že miliony lidí prošly gulagem, říká rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Rusové si uvědomili, k čemu je za těch sto let přivedla, že miliony lidí prošly gulagem, říká rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy