Lidské vysavače. Peking postihl nejhorší smog všech dob

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2013 15:34
Koncentrace polétavého prachu mnohonásobně převyšuje zdraví ohrožující normy
Foto: Reuters

Peking - Čínskou metropoli postihlo údajně nejhorší znečištění ovzduší všech dob.

Nemocnice v Pekingu se plní lidmi s dýchacími potížemi a úřady vyzývají obyvatele města, aby zbytečně nevycházeli na ulici a aby raději jezdili hromadnou dopravou než automobilem.

Podle oficiálního střediska pro sledování kvality životního prostředí koncentrace polétavého prachu v některých oblastech překročila hodnotu 993 mikrogramů na metr krychlový. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by však neměla přesahovat 25 mikrogramů na metr krychlový.

O viditelnosti v Pekingu dostatečně vypovídají fotografie. Východ slunce v uplynulých několika dnech nebyl příliš patrný.
Lidé shánějí roušky na obličej, nejen v Pekingu. Postižená je i velká část severní Číny. Situaci zhoršilo bezvětří, mírné zlepšení se očekává v polovině týdne.

Foto: Reuters

I státem a komunistickou stranou přísně kontrolovaná média píší a hovoří o tom, že s životním prostředím dvacetimilionové metropole se už konečně musí začít něco dělat.

"Znečištění se musí řešit co nejrychleji," napsal Žen-min ž'-pao, oficiální deník Komunistické strany Číny.

Někteří Číňané se domnívají, že na smogu má podíl i vzrůstající počet mrakodrapů a výškových budov ve městě. Jiní viní silnice a ulice plné automobilů. 

Nyní je jich přes pět milionů. Vláda v pondělí omezila výjezdy služebních vozů všech státních institucí a podniků.

Potíže ve městě působí i rozsáhlé používání uhlí na topení.

Foto: Reuters

Jeden Číňan uvedl na místní sociální síti, podobné Twitteru, že lidé v Pekingu jsou něco jako lidské vysavače. Vdechují špínu.

V Pekingu a okolí je množství tepelných elektráren, oceláren a velkých průmyslových podniků. Zůstávají tam, přestože vláda dříve slibovala, že alespoň některé z nich se přesunou jinam.

Zaostává také modernizace řady podniků. Změny, které by vedly k větší šetrnosti k životnímu prostředí, jsou nákladné.

Ovzduší se přechodně zlepšilo v době konání olympijských her v roce 2008. Hlavně ale díky tomu, že ocelárny a továrny na okrajích Pekingu na několik týdnů přerušily práci.

 

 

Právě se děje

Další zprávy