Lidská práva ctíme, trvá na svém čínský viceprezident

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 2. 2012 11:47
Si Ťin-pching jednal s Barackem Obamou, Hillary Clintonvou i Joem Bidenem. Všem řekl to samé
Barack Obama a Si Ťin-pching.
Barack Obama a Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Washington - Čínský viceprezident Si Ťin-pching v rámci své oficiální návštěvy Spojených států poobědval s Barackem Obamou.

Řeč byla zejména o lidských právech, která jsou v Zemi středu stále opomíjena.

Nejpravděpodobnější budoucí prezident Čínské lidové republiky připustil, že má jeho země v dodržování jisté rezervy, ale vyzdvihl pokroky, kterých se jeho straně v této oblasti podařilo dosáhnout.

Dodal také, že na téma lidských práv vedl obdobný a upřímný rozhovor s americkým viceprezidentem Joem Bidenem a ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

"Zdůraznil jsem, že Čína za posledních více než 30 let od začátku reforem a otevření se (světu) udělala velký a uznávaný pokrok v otázce lidských práv," uvedl Si s tím, že prý samozřejmě vždy existuje prostor pro zlepšení.

Návštěva osmapadesátiletého viceprezidenta ve Spojených státech se uskutečňuje v době, kdy sílí znepokojení týkající se postupu Pekingu proti protestujícím v Tibetu. To daly v úterý najevo i asi dvě stovky demonstrantů, jež se shromáždily před Bílým domem. Někteří z nich měli v rukou tibetské vlajky nebo nápisy požadující svobodný Tibet.

Čínské úřady v oblastech obývaných etnickými Tibeťany v poslední době zpřísňují bezpečnostní opatření v souvislosti s blížícím se tibetským Novým rokem, jenž letos připadá na 22. února, a před březnovým čtvrtým výročím krvavých nepokojů v tibetské metropoli Lhase.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy