Lídři výboru pro tajné služby nevěří, že Obama nařídil odposlechy. Vydržte dva týdny, říká Trump

ČTK ČTK
15. 3. 2017 21:58
Nejvyšší členové výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů, republikán Devin Nunes a demokrat Adam Schiff, očekávají, že prezident Donald Trump předloží do pondělí důkazy pro své tvrzení, že ho během kampaně nechal odposlouchávat jeho předchůdce v Bílém domě. Oba vyjádřili určitou skepsi, samotný Trump ve středu na televizi Fox News opět ujišťoval, že zveřejní nové informace o kauze. Má se tak podle jeho slov stát v příštích dvou týdnech.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Nejvyšší členové výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů nevěří, že bývalý prezident Barack Obama nechal odposlouchávat před loňskými volbami Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters oba lídři výboru, republikán Devin Nunes a demokrat Adam Schiff, rovněž očekávají, že ministerstvo spravedlnosti do pondělka předloží důkazy pro Trumpova tvrzení.

Trump mezitím ve středečním rozhovoru s televizí Fox News naznačil, že nové informace o kauze budou zveřejněny v nadcházejících dvou týdnech.

"Nemáme o tom žádné důkazy, a abych řekl pravdu, soudě podle lidí, s nimiž jsem v minulém týdnu mluvil, nevěřím, že Trumpovu kancelář někdo odposlouchával," řekl ve středu Nunes na tiskové konferenci. Zopakoval, že doufá v předložení důkazů do pondělí.

Prezident Trump před necelými dvěma týdny bez předložení důkazů obvinil svého předchůdce v nejvyšším úřadu, že během loňské volební kampaně nařídil odposlechy v Trumpově kanceláři. Obama obvinění odmítl.

Absenci důkazů v pondělí připustila i Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová v rozhovoru s televizí ABC.

Nyní se ke kauze opět vyjádřil Trump. "Myslím, že se v příštích dvou týdnech dostanou do popředí velmi zajímavé záležitosti," řekl o údajných odposleších prezident stanici Fox News.

Výbor Sněmovny reprezentantů pro tajné služby o víkendu vyzval vládu, aby do 20. března předložila důkazy, které by Trumpovo obvinění potvrzovaly. Ministerstvo spravedlnosti posléze požádalo o více času, aby mohlo žádost výboru prostudovat a zjistit, zda nějaké dokumenty potvrzující obvinění existují. Trump v úterý prohlásil, že si je "naprosto jistý", že ministerstvo spravedlnosti důkazy najde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy