Lídři výboru pro tajné služby nevěří, že Obama nařídil odposlechy. Vydržte dva týdny, říká Trump

ČTK ČTK
15. 3. 2017 21:58
Nejvyšší členové výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů, republikán Devin Nunes a demokrat Adam Schiff, očekávají, že prezident Donald Trump předloží do pondělí důkazy pro své tvrzení, že ho během kampaně nechal odposlouchávat jeho předchůdce v Bílém domě. Oba vyjádřili určitou skepsi, samotný Trump ve středu na televizi Fox News opět ujišťoval, že zveřejní nové informace o kauze. Má se tak podle jeho slov stát v příštích dvou týdnech.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Nejvyšší členové výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů nevěří, že bývalý prezident Barack Obama nechal odposlouchávat před loňskými volbami Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters oba lídři výboru, republikán Devin Nunes a demokrat Adam Schiff, rovněž očekávají, že ministerstvo spravedlnosti do pondělka předloží důkazy pro Trumpova tvrzení.

Trump mezitím ve středečním rozhovoru s televizí Fox News naznačil, že nové informace o kauze budou zveřejněny v nadcházejících dvou týdnech.

"Nemáme o tom žádné důkazy, a abych řekl pravdu, soudě podle lidí, s nimiž jsem v minulém týdnu mluvil, nevěřím, že Trumpovu kancelář někdo odposlouchával," řekl ve středu Nunes na tiskové konferenci. Zopakoval, že doufá v předložení důkazů do pondělí.

Prezident Trump před necelými dvěma týdny bez předložení důkazů obvinil svého předchůdce v nejvyšším úřadu, že během loňské volební kampaně nařídil odposlechy v Trumpově kanceláři. Obama obvinění odmítl.

Absenci důkazů v pondělí připustila i Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová v rozhovoru s televizí ABC.

Nyní se ke kauze opět vyjádřil Trump. "Myslím, že se v příštích dvou týdnech dostanou do popředí velmi zajímavé záležitosti," řekl o údajných odposleších prezident stanici Fox News.

Výbor Sněmovny reprezentantů pro tajné služby o víkendu vyzval vládu, aby do 20. března předložila důkazy, které by Trumpovo obvinění potvrzovaly. Ministerstvo spravedlnosti posléze požádalo o více času, aby mohlo žádost výboru prostudovat a zjistit, zda nějaké dokumenty potvrzující obvinění existují. Trump v úterý prohlásil, že si je "naprosto jistý", že ministerstvo spravedlnosti důkazy najde.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy