Historický summit. Lídři KLDR a Jižní Koreje se sejdou na konci dubna v demilitarizovaném pásmu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2018 8:33
Bude to první mezikorejský summit po více než deseti letech.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Vůdci Severní a Jižní Koreje se sejdou 27. dubna, informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské činitele. Zástupci obou stran se na termínu schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina dohodli ve čtvrtek.

První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon.

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova proběhne krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR. Kim tento týden pobýval v Číně na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Čínští zástupci by měli ve čtvrtek informovat Soul o výsledcích jednání v Pekingu, která Kim označil za přelomová ve vztazích KLDR a jejího hlavního spojence v oblasti.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy