Tváří v tvář brutalitě syrského režimu a jeho spojenců nejsme efektivní, uvedli lídři EU

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 16. 12. 2016 7:59
"Prosím přestaňte obviňovat Evropu. Unie a její členské státy nejsou důvodem, proč nyní sledujeme tragédii v Aleppu a dalších částech Sýrie," řekl předseda Evropské komise Donald Tusk.
Východní Aleppo.
Východní Aleppo. | Foto: Reuters

Brusel – Evropská unie využije všechny diplomatické kanály k tlaku na mezinárodní hráče v Sýrii s cílem zajistit okamžité otevření koridorů do Aleppa k humanitární pomoci a evakuacím civilistů.

Novinářům to po summitu EU řekl v noci na dnešek předseda unijních schůzek Donald Tusk. Evropští politici ve čtvrtek v Bruselu kritizovali roli, kterou v syrské krizi svou podporou Damašku sehrávají Rusko a Írán.

"Tváří v tvář brutalitě syrského režimu a jeho podporovatelů, zvláště Ruska a Íránu, nejsme tak efektivní, jak bychom chtěli být. Ale utrpení syrského lidu nám není lhostejné," prohlásil Tusk po schůzce, na níž prezidenty a premiéry osmadvacítky oslovil i starosta východní části Aleppa.

První konvoje s lidmi evakuovanými z východního Halabu přitom již ve čtvrtek dorazily do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a jež mají v rukou povstalci. Ruská armáda v pátek ráno oznámila, že za posledních 24 hodin opustilo Aleppo v konvojích přes 6400 lidí, z toho 3000 povstaleckých bojovníků.

Evakuace civilistů se podle Tuska musí odehrávat pod neutrálním mezinárodním dohledem. "Musí existovat neomezený přístup pro veškerý lékařský personál a humanitární pracovníky, ochrana civilistů je absolutní prioritou," zdůraznil šéf unijních summitů.

Podle Tuska je třeba upřímnost ve vztahu k dalším světovým hráčům i k veřejnému mínění. Evropa je podle něj největším poskytovatelem humanitární pomoci v regionu.

"Prosím přestaňte obviňovat Evropu. Unie a její členské státy nejsou důvodem, proč nyní sledujeme tragédii v Aleppu a dalších částech Sýrie," řekl novinářům Tusk.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky EU jednomyslně a důrazně odsoudila útoky na civilní obyvatele v Sýrii.

Lídři podle něj vyzvali k naplnění čtyř základních požadavků, které vychází z mezinárodního humanitárního práva. Požadují zajištění bezpečné a důstojné evakuace lidí z východního Aleppa, okamžité pomoci všem obyvatelům bez rozdílu, zajištění přístupu zdravotnického personálu a dodržování humanitárního práva v celé zemi.

Sobotka řekl, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a je třeba zastavit boje a vrátit se k jednání pod hlavičkou OSN. Prohlásil ale také, že pád Aleppa do rukou režimu je debaklem Franice, Velké Británie a dalších zemí, které si přály odstranit Asada za každou cenu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy