Lídři církví chtějí vymýtit moderní otroctví. Ruku v ruce

ČTK ČTK
2. 12. 2014 13:40
Více než desítka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví.
Všechny pozvané dnes ve Vatikánu osobně přivítal papež František. Ilustrační foto.
Všechny pozvané dnes ve Vatikánu osobně přivítal papež František. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vatikán - Více než desítka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství v úterý ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví.

Mezi signatáři byla například hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, francouzský pravoslavný metropolita Emanuel, ale i zástupci z řad hinduistů, buddhistů, muslimů a židů.

Na pozvání papeže se události účastnili i experti na náboženství, včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka.

36 milionů otroků

Deklarace odsuzuje "moderní otroctví", které se týká například žen a dívek nucených k prostituci, domácího služebnictva, které pracuje za nepatrnou nebo nulovou mzdu, či dělníků, kteří pracují v nelidských podmínkách.

Celkem je prý na světě takových novodobých otroků kolem 36 milionů.

Signatáři deklarace chtějí svým podpisem inspirovat duchovní i praktické činy všech lidí dobré vůle bez rozdílu vyznání tak, aby se dařilo otrockou práci vymýtit.

Všechny pozvané dnes ve Vatikánu osobně přivítal papež František, který však podle agentury AFP vypadal po nedávno ukončené cestě do Turecka poněkud unaveně.

Zúčastněným nicméně poděkoval, že iniciativu podporují a že pomáhají na "otřesný jev rozšířený po celém světě" upozornit.

 

Právě se děje

Další zprávy