Lidí na Zemi přibývá pomaleji, i tak jich do konce století bude 11 miliard

ČTK ČTK
9. 9. 2015 13:25
Nejlidnatější zemí světa se stane Indie, která tak do několika let vystřídá Čínu. Růst populace pak bude mít na svědomí především vysoká porodnost v Africe. Počet obyvatel by se měl do konce století zvednout z aktuální 1,2 miliardy na 4,4 miliardy. Celkový růst populace by však měl do roku 2100 stagnovat. Tvrdí to nejnovější studie francouzského Státního institutu pro demografická studia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Paříž - Světová populace se ze současných 7,3 miliardy obyvatel zvýší do roku 2050 na zhruba deset miliard lidí. Uvedla to zpráva, kterou zveřejnil francouzský Státní institut pro demografické studie (Ined). Nárůst by měl přitom podle autorů zprávy pokračovat i po roce 2050, ale stále pomaleji.

V posledních dvou stoletích se počet lidí ve světě zvýšil sedminásobně a do konce 21. století možná dosáhne 11 miliard. Tento nárůst se ale bude postupně zpomalovat. Před 50 lety byl roční nárůst dvě procenta, letos je to 1,2 procenta. Za sto let by podle Ined mohl růst stagnovat.

Zpomalení je důsledkem snižování porodnosti. Zatímco v roce 1950 připadalo ve světě na jednu ženu v průměru pět dětí, nyní je to 2,5 dítěte. Nejnižší porodnost je v Portugalsku a Severní Koreji, nejvyšší v Nigeru.

Růst světové populace bude důsledkem hlavně porodnosti v Africe, kde v téměř všech zemích jsou více než tři děti na ženu. Počet obyvatel černého kontinentu by se měl podle odhadů zvýšit ze současných 1,2 miliardy na 4,4 miliardy v roce 2100, a to i při velké úmrtnosti na AIDS, poznamenal ústav.

Nejlidnatější zemí je stále Čína (1,4 miliardy lidí), ale druhá Indie (1,3 miliardy) pravděpodobně v důsledku vyšší porodnosti Čínu do roku 2030 předstihne. Obě tyto země spolu se Spojenými státy, Indonésií, Brazílií, Pákistánem a Nigérií mají dohromady 3,85 miliardy obyvatel, tedy více než polovinu světové populace. Podle Ined tvoří "skupinu G7" nejlidnatějších zemí světa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy