reklama
 
 

Lidí na Zemi přibývá pomaleji, i tak jich do konce století bude 11 miliard

9. 9. 2015 13:25
Nejlidnatější zemí světa se stane Indie, která tak do několika let vystřídá Čínu. Růst populace pak bude mít na svědomí především vysoká porodnost v Africe. Počet obyvatel by se měl do konce století zvednout z aktuální 1,2 miliardy na 4,4 miliardy. Celkový růst populace by však měl do roku 2100 stagnovat. Tvrdí to nejnovější studie francouzského Státního institutu pro demografická studia.

Paříž - Světová populace se ze současných 7,3 miliardy obyvatel zvýší do roku 2050 na zhruba deset miliard lidí. Uvedla to zpráva, kterou zveřejnil francouzský Státní institut pro demografické studie (Ined). Nárůst by měl přitom podle autorů zprávy pokračovat i po roce 2050, ale stále pomaleji.

V posledních dvou stoletích se počet lidí ve světě zvýšil sedminásobně a do konce 21. století možná dosáhne 11 miliard. Tento nárůst se ale bude postupně zpomalovat. Před 50 lety byl roční nárůst dvě procenta, letos je to 1,2 procenta. Za sto let by podle Ined mohl růst stagnovat.

Zpomalení je důsledkem snižování porodnosti. Zatímco v roce 1950 připadalo ve světě na jednu ženu v průměru pět dětí, nyní je to 2,5 dítěte. Nejnižší porodnost je v Portugalsku a Severní Koreji, nejvyšší v Nigeru.

Růst světové populace bude důsledkem hlavně porodnosti v Africe, kde v téměř všech zemích jsou více než tři děti na ženu. Počet obyvatel černého kontinentu by se měl podle odhadů zvýšit ze současných 1,2 miliardy na 4,4 miliardy v roce 2100, a to i při velké úmrtnosti na AIDS, poznamenal ústav.

Nejlidnatější zemí je stále Čína (1,4 miliardy lidí), ale druhá Indie (1,3 miliardy) pravděpodobně v důsledku vyšší porodnosti Čínu do roku 2030 předstihne. Obě tyto země spolu se Spojenými státy, Indonésií, Brazílií, Pákistánem a Nigérií mají dohromady 3,85 miliardy obyvatel, tedy více než polovinu světové populace. Podle Ined tvoří "skupinu G7" nejlidnatějších zemí světa.

autor: ČTK | 9. 9. 2015 13:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama