Hasicí přístroj i kel z narvala. Tak kolemjdoucí zpacifikovali útočníka z Londýna

Martina Heroldová Martina Heroldová
30. 11. 2019 12:41
Dechberoucí hrdinství. Tak označil okamžitý zásah kolemjdoucích, kteří zpacifikovali útočníka na London Bridge poté, co zavraždil dva lidi, starosta britské metropole. K zadržení teroristy použili hasicí přístroj a překvapivě kel narvala. Jejich odvahu ocenili policisté i hlava anglikánské církve.
Lidé zpacifikovávají útočníka na London Bridge
Lidé zpacifikovávají útočníka na London Bridge | Foto: Twitter Daren of Plamouth

Osmadvacetiletý Usman Khan při útoku nožem v centru Londýna zranil pět lidí, dva z nich zemřeli. Jeho běsnění začalo na severní straně London Bridge v pátek kolem druhé hodiny.

K jeho rychlému dopadení a zneškodnění nejvíce přispěli náhodní kolemjdoucí, které nyní Británie oslavuje jako hrdiny. Použili přitom trochu bizarních prostředků, které měli zrovna po ruce. Zveřejněné nahrávky z místa ukazují, jak útočníka pronásledují muži s hasicím přístrojem a obrovským klem narvala jednorohého - kytovce, který žije v mořích u severního polárního kruhu. 

Khan začal s útokem v nedaleké Fishmonger's Hall, sídle londýnské společnosti rybářů. Polský kuchař jménem Łukasz, který byl tou dobou v budově, podle svědků popadl více než 1,5 metru dlouhý kel z narvala jednorohého a rozeběhl se k útočníkovi, který hrozil odpálením zařízení, které se později ukázalo být maketou. Píše o tom britský deník The Times.

"Muž, který byl s námi ve Fishmonger's Hall, vytrhl ze zdi metr a půl dlouhý kel narvala a běžel ven čelit útočníkovi. Snažili jsme se pomoci obětem uvnitř, ale tento muž je hrdina," napsala jedna ze svědkyň na Twitteru. To potvrzuje i kuchařův kolega. "Łukasz popadl nedaleký roh a rozběhl se k němu, bodl se při tom do ruky, ale nadále roh svíral. Zranění ho nezastavilo, aby útočníka porazil. Łukasz je hrdina," řekl deníku jeho kolega.

Venku se k pronásledování teroristy přidali dva další muži, kteří jsou na nahrávce zachyceni. Jeden z nich ke zneškodnění teroristy použil hasicí přístroj, kterým se jej snažil zastavit. Třetí muž útočníkovi vytrhl z rukou nůž a utíkal s ním pryč. Útočníka poté muži povalili na zem a zadrželi, než jej policisté zastřelili. Všichni tři riskovali život, aby zabránili dalším obětem a zraněným. 

Jedním z hrdinů, kteří útočníka zastavili, je podle britských médií také John Ford, který byl v roce 2004 odsouzen na doživotí za vraždu 21leté mentálně postižené dívky. V den útoku byl z vězení po 15 letech propuštěn. 

Útočník Usman Khan byl v minulosti odsouzen za činy související s terorismem, propustili ho asi před rokem pod podmínkou, že bude nosit elektronický náramek. V budově Fishmonger's Hall se účastnil semináře pořádaného kriminologickým oddělením univerzity v Cambridge, který měl pomoci pachatelům trestných činů znovu se začlenit do společnosti po propuštění z vězení. Na sobě měl falešnou sebevražednou vestu a hrozil, že budovu vyhodí do vzduchu, než vyběhl na most.

Deník The Guardian napsal, že Khan byl odsouzen v roce 2012 spolu s dalšími extremisty, kteří plánovali útoky na londýnskou burzu či Westminsterské opatství. Na ručně napsaném seznamu jejich cílů byl podle britských médií i nynější premiér Boris Johnson, který byl tehdy londýnským starostou. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí al-Káida.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy