Demonstranti v Zimbabwe vyšli i přes zákaz do ulic, policie použila slzný plyn

ČTK ČTK
16. 8. 2019 12:05
Navzdory policejnímu zákazu se v pátek v ulicích zimbabwského hlavního města Harare sešly stovky lidí k plánované protivládní demonstraci. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura AP. Organizátoři přitom dopoledne oznámili, že protestní akci ruší, uvedla agentura AFP.
Policie v Zimbabwe rozehnala demonstrace.
Policie v Zimbabwe rozehnala demonstrace. | Foto: Reuters

Demonstranti se sešli poblíž místa původně ohlášeného shromáždění, na náměstí Africa Unity, kde je policie rozehnala. Lidé se přesunuli do postranních ulic, aby unikli slznému plynu a vodním dělům. Policejní těžkooděnci několik osob zadrželi a jednu ženu údajně zbili tak, že zůstala ležet na zemi.

Páteční protesty svolané opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC) policie zakázala kvůli obavě z výtržností a násilí ve čtvrtek večer. MDC zákaz brzy ráno napadla u soudu, který ale rozhodnutí policie potvrdil. Hnutí v reakci na soudní verdikt manifest oficiálně na poslední chvíli zrušilo, někteří protestující se ale přesto už objevili v ulicích.

Policie v přípravě na demonstrace v centru zimbabwské metropole rozestavila hlídky a náměstí Africa Unity uzavřela. Většina obyvatel dnes raději zůstala doma, mnoho obchodů je zavřených. Na provizorních kontrolních stanovištích vybudovaných na hlavních cestách do města policisté kontrolují vozidla. Policie obyvatele varovala, aby se protestů neúčastnili, jinak "shnijí ve vězení".

MDC protestuje proti způsobu, jakým vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy řeší rozsáhlou ekonomickou krizi. Prezident sice opozici vyzval k dialogu, vláda však zároveň přijala novou bezpečnostní legislativu, která je kritiky označována jako represivní.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota ale od té doby klesla už o 28 procent. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy