reklama
 
 

Lidé v jižním Súdánu svými hlasy podpořili odtržení

16. 1. 2011 10:50
Předběžné výsledky potvrzují touhu lidí po vlastním státě, sečteno je 96 procent hlasů.

Džuba - První předběžné výsledky referenda v jižním Súdánu potvrzují vůli tamních obyvatel po odtržení svého převážně křesťanského jihu země od většinově muslimského severu, uvedla dnes agentura AP. Chartúm již dříve slíbil, že proti osamostatnění nebude. Nový stát by mohl vzniknout v červenci.

V jihosúdánské metropoli Džubě bylo ze 30 000 dosud sečtených volebních lístků 96 procent hlasů pro samostatnost, tři procenta pro zachování územní celistvosti tohoto největšího afrického státu a jedno procento hlasů bylo neplatných, upřesnila AP.

Jedná se o velmi předběžné výsledky, ale naprostá většina pozorovatelů je přesvědčena, že týdenní referendum, které skončilo v sobotu, vyzní jasně ve prospěch odtržení jižního Súdánu. Oficiální výsledky mají být zveřejněny začátkem února.

Podle komise pro referendum se účast v lidovém hlasování pohybovala kolem 83 procent ze čtyř milionů oprávněných voličů. Podmínkou platnosti referenda byla přitom účast šedesátiprocentní.
 
Mnozí voliči o konečném výsledku nepochybují a začali slavit budoucí samostatnost. "Jsem moc šťastná, protože budeme mít svou nezávislost," radovala se v sobotu večer v Džubě pětačtyřicetiletá matka čtyř dětí Mary Atongová.

Vítězství separatistů bere jako hotovou věc také dnešní tisk v Chartúmu, kde si přitom většina obyvatel prý přeje zachování současného státu. "Referendum: rozdělení je nevyhnutelné," napsal jeden z nejvlivnějších deníků Al-Intibaha. Nezávislý list Al-Ajám uvedl, že je nutné začít rychle a rozumně řešit novou realitu. V příštích týdnech se podle něj rozhodne o povaze budoucích vztahů mezi severním státem a jižním státem. Varuje před konfliktním přístupem, který by mohl v budoucnu vést i k válce mezi oběma státy.

Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva miliony lidí. Dohoda vyprší právě v červenci. Očekávané osamostatnění jihu připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva.

autor: ČTK | 16. 1. 2011 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama