Lidé v jižním Súdánu svými hlasy podpořili odtržení

ČTK ČTK
16. 1. 2011 10:50
Předběžné výsledky potvrzují touhu lidí po vlastním státě, sečteno je 96 procent hlasů.
Foto: Reuters

Džuba - První předběžné výsledky referenda v jižním Súdánu potvrzují vůli tamních obyvatel po odtržení svého převážně křesťanského jihu země od většinově muslimského severu, uvedla dnes agentura AP. Chartúm již dříve slíbil, že proti osamostatnění nebude. Nový stát by mohl vzniknout v červenci.

V jihosúdánské metropoli Džubě bylo ze 30 000 dosud sečtených volebních lístků 96 procent hlasů pro samostatnost, tři procenta pro zachování územní celistvosti tohoto největšího afrického státu a jedno procento hlasů bylo neplatných, upřesnila AP.

Jedná se o velmi předběžné výsledky, ale naprostá většina pozorovatelů je přesvědčena, že týdenní referendum, které skončilo v sobotu, vyzní jasně ve prospěch odtržení jižního Súdánu. Oficiální výsledky mají být zveřejněny začátkem února.

Podle komise pro referendum se účast v lidovém hlasování pohybovala kolem 83 procent ze čtyř milionů oprávněných voličů. Podmínkou platnosti referenda byla přitom účast šedesátiprocentní.
 
Mnozí voliči o konečném výsledku nepochybují a začali slavit budoucí samostatnost. "Jsem moc šťastná, protože budeme mít svou nezávislost," radovala se v sobotu večer v Džubě pětačtyřicetiletá matka čtyř dětí Mary Atongová.

Vítězství separatistů bere jako hotovou věc také dnešní tisk v Chartúmu, kde si přitom většina obyvatel prý přeje zachování současného státu. "Referendum: rozdělení je nevyhnutelné," napsal jeden z nejvlivnějších deníků Al-Intibaha. Nezávislý list Al-Ajám uvedl, že je nutné začít rychle a rozumně řešit novou realitu. V příštích týdnech se podle něj rozhodne o povaze budoucích vztahů mezi severním státem a jižním státem. Varuje před konfliktním přístupem, který by mohl v budoucnu vést i k válce mezi oběma státy.

Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva miliony lidí. Dohoda vyprší právě v červenci. Očekávané osamostatnění jihu připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy