Lidé špionům usnadňují práci. Se smartphony přišly žně

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 1. 2014 11:25
Přitom stačí dodržovat pár zásad, které špehování skrze mobil výrazně ztíží.
Stoprocentně bezpečná není žádná komunikace. Ani pokud máte Merkelphone.
Stoprocentně bezpečná není žádná komunikace. Ani pokud máte Merkelphone. | Foto: Reuters

Washington - Americké a britské tajné služby využívají ke sledování lidí i hry a další aplikace pro chytré telefony, vyplývá z nejnověji zveřejněných materiálů Edwarda Snowdena.

Americká NSA a její britská obdoba GCHQ sbírají od zadavatelů reklam například informace o náboženském vyznání či sexuální orientaci.

Na to, že podobný sběr informací je velmi jednoduchý, upozorňují experti na ochranu soukromí prakticky od nástupu chytrých telefonů.

Sami uživatelé ovšem rozvědkám práci často usnadňují. Přitom stejně jednoduché jako slídění jsou i zásady, jejichž dodržováním lze špiclování výrazně omezit.

Používejte VPN...

Tak například u her jako Angry Birds není nic jednoduššího, než před jejich spuštěním aktivovat režim "v letadle". Telefon při něm přeruší veškerou datovou komunikaci s mobilní sítí, a sledování tak zabrání, napsal server NBC News.

V případě bezdrátových wi-fi sítí odborníci pro změnu doporučují využívat takzvanou VPN (Virtual Private Network). To je způsob, jak v rámci veřejné sítě navázat bezpečnější připojení například s firemním intranetem, vzdáleným počítačem, diskem apod. Špehování to sice zcela nezabrání, ale výrazně ho ztíží.

... a pozor na mobilní internet

Další, byť hůře uposlechnutelnou, radou je nezadávat nikam hesla při připojení prostřednictvím mobilního internetu. To platí zejména pro internetové bankovnictví.

Nejlepší je používat pro citlivou komunikaci zařízení schopné využít vylepšené zabezpečení síťového protokolu HTTPS, nejčastěji počítače.

Naopak, pokud wi-fi právě nepotřebujete, je lepší ji vypnout. To samé platí pro navigaci GPS a aplikace využívající mobilní signál k určení polohy (například Facebook). Ideální je zvyknout si vypínat i příjem mobilních dat.

Těm, kdo chtějí mít jistotu, pak odborníci na ochranu soukromí radí prostě odložit chytrý telefon a vrátit se k "hloupým" zařízením. Každý mobil je sice potenciálním sledovacím zařízením, čím je však telefon "chytřejší", tím sofistikovaněji ho mohou tajné služby zneužít.

Zejména poslední zmíněná rada ale zřejmě na úrodnou půdu nepadne. Britská studie, na níž upozornil deník The Daily Mail, odhalila, že mladí lidé chytrým telefonům doslova propadli.

Ukázalo se, že ve věkové skupině 18 až 24 let "kontrolují" lidé mobil v průměru každých 9 minut a 50 vteřin.

V kategorii od 25 do 34 let se frekvence prohlížení telefonu příliš neliší. Průměrný interval činí 9 minut a 55 vteřin. Každý dvacátý Brit ve zmíněné kategorii pak sleduje svůj telefon každou jednotlivou minutu.

 

Právě se děje

Další zprávy