Lidé mě ocení až po mé smrti, tvrdí George Bush

Radim Klekner Radim Klekner
9. 11. 2010 12:55
Bývalý prezident nelituje žádného ze svých politických rozhodnutí.

Dallas - Přede dvěma roky končil v úřadu jako jeden z nejméně oblíbených prezidentů v dějinách USA. Teď se vrací zpět, rozdává úsměvy a hodnocení jeho působení v Bílém domě už není tak negativní jako na vrcholu celosvětové finanční krize z let 2008-2009.

George Bush právě v texaském Dallasu podepsal první exempláře svých pamětí, které vydává pod titulem Rozhodující okamžiky (Decision Points). Krátce předtím poskytl interview televiznímu kanálu NBC, první od chvíle, kdy opustil Bílý dům.

Nikoho přitom nenechal na pochybách, co si myslí o osmi letech úřadování v Oválné pracovně, a své kritiky utvrdil v přesvědčení, že svůj názor ani změnit nemůže, protože sebereflexe mu není vlastní.

"Myslím si, že omlouvat se za cokoli znamená přiznat, že příslušné rozhodnutí bylo špatným rozhodnutím," řekl moderátorovi pořadu "The Today Show" Mattu Lauerovi na dotaz, zda by omluva nebyla na místě v souvislosti s válkou v Iráku, kterou zahájil v březnu 2003. "A já nevěřím, že to bylo špatné rozhodnutí."

Lauer přitom narážel na to, co Bush ve svých memoárech popisuje jako "pocit nevolnosti", který se ho zmocní pokaždé, když si uvědomí, že hlavní důvod invaze do Iráku, tedy zbraně hromadného ničení, nebyly nikdy nalezeny.

"Doufám, že mé působení (v Bílém domě) budou lidé posuzovat jako úspěch," prohlásil Bush v průběhu interview. "Myslím, že mě plně ocení až po mé smrti."

Spíše instinkt než zkoumání faktů

Bývalý prezident zároveň popřel, že mohutná federální pomoc americkým bankám, na níž se na konci svého mandátu dohodl v Kongresu s částí republikánů i většinou tehdy opozičních demokratů, bylo plýtváním veřejných prostředků.

Bush se vždy záměrně prezentoval jako
Bush se vždy záměrně prezentoval jako | Foto: Profimédia

Připustil nicméně, že to, v jakém stavu předával svému nástupci Baracku Obamovi ekonomiku své země, "nebyl nejlepší způsob, jak zakončit působení v prezidentském úřadu".

Odmítl rovněž kritiku ze strany ultrakonzervativního hnutí Tea Party, jež minulý týden slavilo velký úspěch ve volbách do Kongresu. Tomu se nelíbila skutečnost, že Bush "promarnil rozpočtový přebytek, který po sobě zanechala předchozí Clintonova administrativa".

"Program pomoci bankovnímu sektoru vyslal jasný signál, že nedopustíme, aby finanční systém zkolaboval," zdůraznil Bush s tím, že se při svých rozhodováních řídil více "instinktem než studiem faktů".

Umím nejenom číst

Smysl pro humor ale Bushovi, který se po léta záměrně prezentuje jako "antiintelektuál", nechybí ani dnes.

"Mé memoáry budou pro některé lidi asi znamenat šok... že umím napsat knihu, nemluvě o tom, že jsem někdy nějakou četl," řekl před časem skupině svých přátel.

Bush nelitoval ničeho ani při svém odchodu z Bílého domu a nelituje toho ani teď
Bush nelitoval ničeho ani při svém odchodu z Bílého domu a nelituje toho ani teď | Foto: Reuters

Nedá se ovšem říct, že by knihu skutečně napsal. Hlavní díl práce na memoárech odvedl muž, který pro něj psal prezidentské proslovy, osmadvacetiletý absolvent Yaleské univerzity Christopher Michel. Bush ovšem dodal hlavní materiál včetně všech nezbytných detailů a citátů.

To, jak budou Američané nakonec posuzovat Bushovo působení v úřadu, se ještě ukáže. Když z Bílého domu odcházel, hodnotilo jej pozitivně pouhých 27 procent respondentů. V červencovém průzkumu Gallupova ústavu to bylo již 45 procent dotazovaných.

Další body u americké veřejnosti bude moci politik, jehož svérázný slovní projev vstoupil do povědomí všech jako "bushismus", v proslulém talkshow Oprah Winfreyové, které vysílá kanál ABC.

 

Právě se děje

Další zprávy