Libyjští povstalci našli v poušti radioaktivní materiál

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 9. 2011 14:37
Povstalci oznámili vytvoření nové libyjské vlády
Povstalci mají vítězství na dosah.
Povstalci mají vítězství na dosah. | Foto: Reuters

Tripolis - Poté, co ve čtvrtek objevili u pouštního města Džufrá sudy s bojovým plynem, hlásí libyjští povstalci hlásí nález skladů s radioaktivním materiálem.

Ten jim padl do rukou u Sabhy, dalšího města, které ještě donedávna ovládaly v poušti jednotky svrženého libyjského vládce Muammara Kaddáfího.

Podle všeho se jedná o uranový koncentrát, který slouží jako základ k výrobě obohaceného uranu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAAE) se sídlem ve Vídni podle CNN potvrdila, že u Sabhá byl takový materiál skladován. Jde o pozůstatek někdejšího jaderného programu Muammara Kaddáfího.

Zmíněný areál leží v poušti nedaleko Sabhá. Jsou zde dva sklady, ve kterých jsou uloženy tisíce modrých sudů s nápisem "radioaktivní" a plastové pytle se žlutým práškem a se stejným označením.

Právě to by mohl být uranový koncentrát označovaný jako žlutý koláč (yellowcake). Co do chemického složení se jedná o diuranát amonný (NH4)2U2O7. n H2O.

Koncentrát je zpracovaná uranová ruda. Sám o sobě není příliš radioaktivní.

"Během válek není jaderný materiál dobře chráněn," uvedl někdejší zbraňový inspektor David Albright, který nyní působí v Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost.

"MAAE se tam musí dostat co nejdříve, aby zjistila, zda něco nechybí."

Foto: Reuters

Skutečnost, že v Libyi může být radioaktivní materiál, není překvapující. V roce 2004 MAAE potvrdila, že libyjská vláda skladuje v Sabhá uranový koncentrát. Později Kaddáfího režim oznámil, že má v úmyslu svůj jaderný program zrušit . Rovněž se nepředpokládá, že by Tripolis ve vývoji pokročil natolik, aby získaný materiál mohl použít k výrobě zbraní.

Právě oznámení, že upouští od snah o získání zbraní hromadného ničení a soud s atentátníky z Lockerbie přimělo Západ v uplynulých letech k postupnému uvolňování sankcí, jemuž byl režim v Tripolisu vystaven.

Po pádu Sabhy a Džufry mají Kaddáfího věrní v rukou pouze dvě města - pouštní Baní Valíd a Syrtu, která je rodištěm libyjského vůdce.

Národní přechodná rada (NTC) sídlící ve východolibyjském Benghází dnes oznámila, že do několika dní oznámí složení nové vlády, kterou podle všeho povede prozatímní premiér Mahmúd Džibríl. Není rovněž jisté, kdy vláda přesídlí do Tripolisu, který povstalci dobyli minulý měsíc.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy