Libyjský premiér požádal NATO o podporu při budování institucí. Aliance nabízí pomoc už delší dobu

ČTK ČTK
16. 2. 2017 12:55
Severoatlantická aliance pomůže Libyi s budováním obranných i bezpečnostních institucí země. Požadavek vznesl premiér mezinárodně uznané libyjské vlády Fáiz Sarrádž. NATO se minulý rok na summitu ve Varšavě dohodlo na tom, že Libyi podpoří, pokud o to tamní vláda požádá. Členské země aliance projednají záležitost co nejdříve.
Násilí v Libyi - ilustrační foto.
Násilí v Libyi - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Premiér mezinárodně uznané libyjské vlády Fáiz Sarrádž během středeční noci požádal NATO o pomoc s budováním obranných a bezpečnostních institucí země.

Novinářům to v Bruselu, kde jednají ministři obrany aliance, sdělil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

"Na summitu ve Varšavě se spojenci dohodli, že poskytnou Libyi podporu, pokud o to budou vládou národní jednoty požádáni. Tento požadavek jsme nyní dostali," řekl Stoltenberg s tím, že členské země NATO věc proberou co nejdříve.

Ochotu podpořit znovuvybudování libyjských obranných a bezpečnostních institucí dává aliance najevo už řadu měsíců, dosud se ale čekalo právě na potřebný požadavek z Tripolisu.

Libye se po pádu režimu Muammara Kaddáfího, k němuž přispěly i letecké útoky NATO, propadla na několik let do spirály sporů a násilí. Severoafrická země, jejíž slabá vláda zatím ani nekontroluje celé území státu, se stává pro evropské země klíčovým místem v jejich snaze zastavit migrační proud z Afriky do Evropské unie.

EU se počátkem měsíce na Maltě rozhodla Sarrádžovu vládu podpořit v některých oblastech, včetně intenzivního výcviku pobřežní stráže a pomoci s ochranou pozemních hranic.

Pro NATO, které ve Středozemním moři podporuje unijní operaci Sophia, je Libye významná také s ohledem na možné teroristické hrozby. Aliance nyní rozhodla zřídit v Neapoli specializované středisko, které bude shromažďovat a analyzovat informace o možných ohroženích z jižního směru a umožní tak NATO odpovídajícím způsobem reagovat na hrozby původem ze severní Afriky a Blízkého východu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy