Právnička upozorňovala na oběti domácího násilí v Libyi, zastřelili ji v autě

ČTK ČTK
10. 11. 2020 18:38
V Libyjském městě Benghází v úterý přímo v jejím autě zastřelili právničku a disidentku Hanan Barasíovou. Popularitu v médiích a na sociálních sítích získala za videorozhovory se ženami, které se staly oběťmi násilí. Kritizovala také násilí na ženách páchané v oblastech pod správou Libyjské národní armády Chalífy Haftara.
Barasíová upozorňovala na korupci v rodině polního maršála Chalífy Haftara či na násilí na ženách páchané v oblastech spravovaných lybijskou armádou.
Barasíová upozorňovala na korupci v rodině polního maršála Chalífy Haftara či na násilí na ženách páchané v oblastech spravovaných lybijskou armádou. | Foto: Reuters

Vražda má v zemi velkou odezvu, zasáhla i do vyjednávání o budoucnosti Libye, která se tento týden vedou v sousedním Tunisku, píše agentura Reuters.

"Barasíová veřejně hovořila o případech údajného napadení a znásilnění žen v Benghází, do nichž podle ní byli zapleteni členové ozbrojených skupin v Benghází, podezírala je i z finančních podvodů," řekla v rozhovoru s Reuters Hanan Salahová z organizace Human Rights Watch.

V pondělí na sociálních sítích Barasíová uvedla, že chce zveřejnit informace o korupci přímo v rodině polního maršála Chalífy Haftara. Živě vysílala ještě několik minut před vraždou. Podle organizace Amnesty International dostala výhružku smrtí ona i její dcera.

V tuniské metropoli v pondělí pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí. Mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Před více než rokem ozbrojená skupina v Benghází unesla poslankyni Siham Sergewaovou poté, co kritizovala Haftarův útok na Tripolis. Politička se podle AFP doposud nenašla.

Video: Nevinný Kočner? Zdůvodnění bylo děravé, soudci bojují o důvěryhodnost, říká Kostolný

Přetrvává pocit, že vyvolení si dokážou spravedlnost přizpůsobit. Soudci si musí uvědomit, že to je i jejich případ, říká šéfredaktor Denníku N. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy