Z Libye je bojiště, sousední státy odmítají intervenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2014 18:00
Ačkoli bylo letiště ve městě Bahdá bombardováno, funguje dál. Kvůli napětí se scházejí i sousední státy Libye.
Poškozené letadlo na libyjském letišti.
Poškozené letadlo na libyjském letišti. | Foto: Reuters

Tripolis - Násilí v Libyi pokračuje. Neznámí ozbrojenci vypálili několik raket na letiště Al-Abrak ve městě Bahdá na severovýchodě země.

Navzdory útoku prý letiště nepřestává fungovat, jelikož rakety údajně nezpůsobily větší škodu.

Právě toto místo se stalo hlavní vstupní bránou do země poté, co radikální islamisté obsadili letiště v metropoli Tripolis.

Rozprašte milice, vyzývá egyptský ministr

Na napjatou situaci v severoafrické zemi reagují i sousední země.

Libyjský velvyslanec v Káhiře žádal o mezinárodní pomoc při ochraně strategických míst. Ministři zahraničí zemí sousedících s Libyí ale na dnešní káhirské schůzce intervenci do Libye vyloučili. Ministři po setkání vydali prohlášení, v němž odmítají intervenci do vnitřních záležitostí Libye a vyzvali všechny strany libyjského konfliktu, aby se pokusily dohodnout.

Šéf egyptské diplomacie Samí Šukrí vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo v úsilí rozprášit islamistické milice, které v oblasti nabírají na síle.

Diplomat to prohlásil v Káhiře, kde se konalo setkání ministrů zahraničí Libye a zemí, které s ní sousedí.

Chaos po svržení Kaddáfího

Libyjský velvyslanec v Egyptě nadto přiznal, že Libye není schopna ochránit svá ropná pole a další státní zařízení a že potřebuje zahraniční podporu.

Foto: Reuters

"Libye nedokáže ochránit své instituce, svá letiště a přírodní zdroje, zvlášť pak ropná pole," uvedl velvyslanec Faíd Džibril.

"Vyzýváme proto mezinárodní společenství, aby nám s touto ochranou pomohlo," dodal.

Libye má dva parlamenty a dvě vlády

Dokladem zmatků v Libyi je pondělní rozhodnutí Všeobecného národního kongresu (GNC), což byl přechodný parlament, který vznikl po svržení režimu Muammara Kaddáfího. Většinu v něm měli islamisté. Po letošních červnových volbách, kdy byl zvolen stálý parlament, měl GNC zaniknout.

V novém parlamentu převládají liberálové a příznivci federalismu a GNC ho odmítá uznat. Nový parlament sice zasedá, avšak kvůli bezpečnosti nikoli v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země. GNC se nerozpustil a místo toho dnes v Tripolisu hlasoval o novém premiérovi. Vybral islamistům nakloněného profesora politologie Umara Hásího.

Agentura AP k pondělnímu dění v Libyi napsala, že severoafrická země má dva parlamenty a dvě vlády.

Tripolis se v bojiště proměnil od června. Zejména právě v okolí tamního mezinárodního letiště. Proti sobě stojí dvě z brigád, které se podílely na svržení Kaddáfího režimu.

Milicionáři z Misuráty se snaží z Tripolisu vytlačit někdejší kolegy ze Zintánu a nedávno prohlásili, že letiště je pod jejich kontrolou.

 

Právě se děje

Další zprávy