Libyjci se začali bouřit proti Kaddáfímu

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2011 9:45
Demonstrace propukla ve městě Benghází, které je baštou opozice
Foto: Reuters

Tripolis - Libye dlouho zůstávala jednou z mála arabských zemí, kterých se protivládní protesty a demonstrace zatím nedotkly.

Až dodneška.

Podle svědků se stovky, možná tisíce lidí v noci bouřily ve městě Benghází na severovýchodě země. Policie zasáhla vodními děly a střelbou gumovými projektily.

"Skupina lidí začala skandovat hesla proti Muammaru Kaddáfímu a pak se přidávali další a další," uvedl jeden Libyjec pro stanici BBC.

Benghází je druhým největším městem Libye a je známou baštou Kaddáfího odpůrců. Základ režimu totiž tvoří příslušníci kmene, ke kterému patří Kaddáfí, zatímco lidem z východu plukovník nedůvěřuje.

Benghází si stěžuje na to, že je diskriminováno a dostává méně peněz ze státního rozpočtu než jiné oblasti země.

Středeční demonstrace začala po zatčení právníka, který několikrát veřejně kritizoval vládu. Lidé vyšli do ulic a žádali jeho propuštění. Nyní je muž podle zpráv z místa znovu na svobodě, ale protesty pokračují.

Na čtvrtek je přes inernet svolána demonstrace do Tripolisu a exilové organizace vyzývají Kaddáfí, aby rezignoval a předešel tak krveprolití.

Foto: Aktuálně.cz

Kaddáfí stál v čele vojenského převratu, který v roce 1969 svrhl krále Idríse. Ačkoliv nemá oficiální funkci, má nadále v zemi hlavní slovo. Kritici a odpůrci jeho vlády jsou pronásledováni.

Není vyloučeno, že vládu zamýšlí předat svému synovi Saífu Islámovi, který jménem vlády často vyjednává v zahraničí a poskytuje rozhovory západním médiím.

Libye měla od sedmdesátých let špatné vztahy se Západem kvůli podpoře různých teroristických skupin, vyzbrojovala například Irskou republikánskou armádu.

Po atentátu na letadlo společnosti Panam nad skotským Lockerbie v roce 1988 čelil Tripolis sankcím. Odvolány byly až poté, co je Kaddáfí vydal k soudu do Nizozemska.

Libye je bohatá na ropu a patří k největším exportérům suroviny do západní Evropy. Právě díky ropě se Libyjci těší vyšší životní úrovní než většina sousedních Egypťanů.


 

Právě se děje

Další zprávy