Libye přepsala učebnice, po měsících začíná škola

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 1. 2012 21:42
V nových knihách se píše o Kaddáfího pádu
Kaddáfí je mrtev. O jeho pádu se školáci dozví v nových učebnicích
Kaddáfí je mrtev. O jeho pádu se školáci dozví v nových učebnicích | Foto: Reuters

Tripolis - Život v Libyi se několikaměsíčním povstání, které vyvrcholilo pádem režimu Muammara Kaddáfího, vrací pomalu k normálu.

Platí to i pro 1,2 milionu dětí, jimž začal školní rok. Mnohé z nich se přitom do lavic vrátí po bezmála deseti měsících.

Z osnov bylo vypuštěno Kaddáfího učení a ze stěn zmizely jeho portréty. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo vytištěno 27 milionů přepracovaných učebnic.

Učitelé si nyní lámou hlavu, jak vyplní prostor vzniklý po "zahlazení stop" po diktátorovi, konstatuje agentura Reuters.

Připomeňte si pád Muammara Kaddáfího:

Nové učivo: Tak padl Kaddáfí

"Zrušeny byly předměty politická uvědomělost a komunitní studia," prohlásil ministr školství Sulajmán Sáhlí. "Již máme návrhy na náhradu, které nyní zkoumáme. Dějepis byl zrušen a nahrazen novým předmětem, jehož obsah připravili experti: nyní představí dětem skutečnou historii," vysvětlil ministr.

V nových učebnicích nechybí ani lekce o revoluci, která vedla ke svržení Kaddáfího režimu, a o vůdcově smrti, informovala AFP.

Z vyučování zmizela také Kaddáfího Zelená kniha, obsahující jeho učení o politice, ekonomii a každodenním životě, která byla povinnou četbou. Citace z ní visely na zdech ve třídách. To vše bylo odstraněno a děti už nebudou jako dříve zkoušeny z textů, které se musely učit nazpaměť.

Nejprve odminovat

Libyjská vláda k zahájení nového roku, který měl původně začít v září, s pomocí UNICEF odklidila ze školních tříd suť a z okolí školních budov odstranila miny.

Řadu problémů však ještě zbývá vyřešit. Kromě dostatku knih chybí finance na opravu škol či jejich vybavení, a je třeba zajistit dopravu dětí do místa vyučování. Mnoho rodin je po několika měsících bojů také bez střechy nad hlavou a potřebuje pomoc psychologů.

Protesty proti Kaddáfího režimu začaly loni v polovině února. Po dlouhotrvajících bojích prohlásila Přechodná národní rada, která se postavila do čela země, Libyi za osvobozenou 23. října.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy