Libye přepsala učebnice, po měsících začíná škola

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 1. 2012 21:42
V nových knihách se píše o Kaddáfího pádu
Kaddáfí je mrtev. O jeho pádu se školáci dozví v nových učebnicích
Kaddáfí je mrtev. O jeho pádu se školáci dozví v nových učebnicích | Foto: Reuters

Tripolis - Život v Libyi se několikaměsíčním povstání, které vyvrcholilo pádem režimu Muammara Kaddáfího, vrací pomalu k normálu.

Platí to i pro 1,2 milionu dětí, jimž začal školní rok. Mnohé z nich se přitom do lavic vrátí po bezmála deseti měsících.

Z osnov bylo vypuštěno Kaddáfího učení a ze stěn zmizely jeho portréty. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo vytištěno 27 milionů přepracovaných učebnic.

Učitelé si nyní lámou hlavu, jak vyplní prostor vzniklý po "zahlazení stop" po diktátorovi, konstatuje agentura Reuters.

Připomeňte si pád Muammara Kaddáfího:

Nové učivo: Tak padl Kaddáfí

"Zrušeny byly předměty politická uvědomělost a komunitní studia," prohlásil ministr školství Sulajmán Sáhlí. "Již máme návrhy na náhradu, které nyní zkoumáme. Dějepis byl zrušen a nahrazen novým předmětem, jehož obsah připravili experti: nyní představí dětem skutečnou historii," vysvětlil ministr.

V nových učebnicích nechybí ani lekce o revoluci, která vedla ke svržení Kaddáfího režimu, a o vůdcově smrti, informovala AFP.

Z vyučování zmizela také Kaddáfího Zelená kniha, obsahující jeho učení o politice, ekonomii a každodenním životě, která byla povinnou četbou. Citace z ní visely na zdech ve třídách. To vše bylo odstraněno a děti už nebudou jako dříve zkoušeny z textů, které se musely učit nazpaměť.

Nejprve odminovat

Libyjská vláda k zahájení nového roku, který měl původně začít v září, s pomocí UNICEF odklidila ze školních tříd suť a z okolí školních budov odstranila miny.

Řadu problémů však ještě zbývá vyřešit. Kromě dostatku knih chybí finance na opravu škol či jejich vybavení, a je třeba zajistit dopravu dětí do místa vyučování. Mnoho rodin je po několika měsících bojů také bez střechy nad hlavou a potřebuje pomoc psychologů.

Protesty proti Kaddáfího režimu začaly loni v polovině února. Po dlouhotrvajících bojích prohlásila Přechodná národní rada, která se postavila do čela země, Libyi za osvobozenou 23. října.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy