Libye je prý připravena k reformám, ale jen s Kaddáfím

Pokud by Kaddáfí odešel, hrozil by prý zemi podobný osud jako Iráku.
Muammar Kaddáfí.
Muammar Kaddáfí. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjská vláda je otevřena jakýmkoliv politickým reformám, ale Muammar Kaddáfí musí zůstat v čele země, aby se "předešlo novému Iráku".

"Mnoho Libyjců chce, aby (Kaddáfí) vedl změny, protože je děsí představa, že pokud tu z nějakého důvodu nebude, stane se to, co se stalo v Iráku, Somálsku a Afghánistánu," prohlásil v noci mluvčí vlády Músá Ibrahím.

"Můžeme mít jakýkoliv politický systém, jakékoliv změny: ústavu, volby, cokoliv, ale kupředu to musí posunovat vůdce. To je naše přesvědčení," dodal podle agentury Reuters.

Jedině libyjský lid prý může rozhodnout, zda plukovník musí odejít z vrcholné funkce.

Prohlášení přišlo jen pár hodin poté, co diktátorův syn Sajf Islám podle zdrojů z Tripolisu navrhl, aby otec v rámci dohody o příměří odstoupil. Vlády nad Libyí by se posléze dočasně ujal sám.

Řešením je jen odchod, zní ze Západu

Západ se ovšem k takovému ultimátu staví negativně. Maltský premiér Lawrence Gonzi už v pondělí při jednání s Kaddáfího vyslancem Abdal Atím Ubajdím zdůraznil, že diktátor a jeho rodina se musejí vzdát moci.

Maltská vláda se staví za rezoluci OSN, podle níž Kaddáfího vláda musí odstoupit. On sám i s rodinou musí odejít; musí být uzavřeno okamžité příměří a spuštěn proces, v němž libyjský lid bude mít demokratickou volbu.

Zprostředkovat příměří mezi bojujícími stranami se snaží Turecko, do snah o jeho dosažení se zapojilo i Řecko. Ubajdí v obou zemích jednal před příletem na Maltu.

Libyjská státní televize odvysílala v noci záběry Kaddáfího, jak mimo svůj opevněný komplex v Tripolisu z džípu zdraví své stoupence. Jeho osobní strážci bránili davu, aby se k libyjskému vůdci přiblížil.

Libyjská vláda také oznámila, že v úterý dorazila do přístavu Zavíja ležícího 50 kilometrů na západ od Tripolisu, loď libyjské státní rejdařské společnosti s 23 miliony litrů pohonných hmot.

Povstalci začínají vyvážet ropu

Zapadní část země kontrolovaná Kaddáfím pociťuje už kvůli mezinárodním sankcím a především kvůli tomu, že většinu ropných přístavů, ležících na východě země, kontrolují rebelové, značný nedostatek pohonných hmot.

Zatím není jasné, jak tanker dokázal proniknout námořní blokádou zajišťovanou válečnými plavidly Severoatlantické aliance.

Povstalci naopak v úterý sdělili, že začínají vyvážet ropu. Do přístavu nedaleko Tobrúku připlouvá tanker Equator, jenž může pojmout milion barelů surové ropy. Cena tohoto nákladu se pohybuje kolem 100 milionů dolarů.

Vedení rebelů by s pomocí těchto peněz mohlo začít vyplácet mzdy a současně by mu to umožnilo ukázat, že dokáže řídit zemi a tudíž je schopno převzít moc.

Povstalci budou svou ropu prodávat prostřednictvím Kataru, který uznal dočasnou Národní radu v Benghází jako legitimní libyjskou vládu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy