Libyjci se domluvili na vládě národní jednoty. Rozvrácené zemi má přinést mír

ČTK ČTK
19. 1. 2016 13:35
Libye je země rozvrácená revolucí v roce 2011. Od léta 2014 má dvě vlády, které jsou podporovány různými ozbrojenými skupinami, z nichž některé bojovaly proti minulému režimu. Nyní se prezidentská rada státu dohodla na sestavení jednotné vlády, kterou bude tvořit 32 členů. Za cíl má sjednotit soupeřící politické frakce a vypořádat se s vlivem radikálních islamistů, kteří do země pronikají.
Libye. Ilustrační foto.
Libye. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští politici se shodli na sestavení vlády národní jednoty.

Kabinet bude mít 32 členů a má pomoci sjednotit soupeřící libyjské frakce, informovaly zahraniční agentury.

Až dosud měla země dvě vlády a dva parlamenty sídlící odděleně v Tripolisu a v Tobrúku.

Na složení kabinetu se dohodla prezidentská rada, i když se pod seznam nových ministrů podepsalo jen sedm z devíti jejích členů. Jednání o usmíření libyjských skupin zprostředkovala OSN.

V čele vlády má stanout tripolský obchodník Fáiz Sarrádž, který se na sestavení vlády podílel v čele prezidentské rady. Vládu musí do deseti dnů schválit mezinárodně uznávaný parlament sídlící na východě země. Podle původní dohody by měl kabinet pracovat v Tripolisu.

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a dvě vlády měla od léta 2014. Za každou z nich stály různé ozbrojené skupiny, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Mezinárodně uznávaný je jen kabinet a parlament sídlící na východě země.

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty za zprostředkování OSN v prosinci v Maroku podepsali někteří poslanci, avšak ani jeden z parlamentů ji neratifikoval. Zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler proto vyzval mezinárodně uznávaný parlament, aby se co nejrychleji sešel a vládu schválil.

Sjednocená vláda se má vypořádat s islamisty

Agentura AP uvedla, že Sarrádž se snažil do kabinetu přivézt zástupce z obou znepřátelených táborů. Funkce ministra obrany by měla být svěřena jednomu z velitelů libyjské armády z jednotek na východě Mahdímu Barghazímu, který je zapojen do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS).

Ministerstvo vnitra má vést Árif Chúka, který působil jako ministr vnitra v tripolské vládě a který má vazby na islamisty.

Ministrem informací by se měl stát Chálid Nadžm, který tutéž funkci vykonává ve vládě působící na východě Libye. Je zastáncem federálního uspořádání a prosazuje vytvoření autonomního regionu na východě země.

Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopna se vypořádat s islámskými radikály, kteří do Libye pronikají. Agentura Reuters ale poznamenala, že už se rýsují nové problémy, protože s novým kabinetem nesouhlasí někteří z poslanců obou parlamentů. Jednotlivé frakce a skupiny podle nich nejsou ve vládě zastoupeny vyváženě.

 

Právě se děje

Další zprávy