Libyjci se domluvili na vládě národní jednoty. Rozvrácené zemi má přinést mír

ČTK ČTK
19. 1. 2016 13:35
Libye je země rozvrácená revolucí v roce 2011. Od léta 2014 má dvě vlády, které jsou podporovány různými ozbrojenými skupinami, z nichž některé bojovaly proti minulému režimu. Nyní se prezidentská rada státu dohodla na sestavení jednotné vlády, kterou bude tvořit 32 členů. Za cíl má sjednotit soupeřící politické frakce a vypořádat se s vlivem radikálních islamistů, kteří do země pronikají.
Libye. Ilustrační foto.
Libye. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští politici se shodli na sestavení vlády národní jednoty.

Kabinet bude mít 32 členů a má pomoci sjednotit soupeřící libyjské frakce, informovaly zahraniční agentury.

Až dosud měla země dvě vlády a dva parlamenty sídlící odděleně v Tripolisu a v Tobrúku.

Na složení kabinetu se dohodla prezidentská rada, i když se pod seznam nových ministrů podepsalo jen sedm z devíti jejích členů. Jednání o usmíření libyjských skupin zprostředkovala OSN.

V čele vlády má stanout tripolský obchodník Fáiz Sarrádž, který se na sestavení vlády podílel v čele prezidentské rady. Vládu musí do deseti dnů schválit mezinárodně uznávaný parlament sídlící na východě země. Podle původní dohody by měl kabinet pracovat v Tripolisu.

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a dvě vlády měla od léta 2014. Za každou z nich stály různé ozbrojené skupiny, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Mezinárodně uznávaný je jen kabinet a parlament sídlící na východě země.

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty za zprostředkování OSN v prosinci v Maroku podepsali někteří poslanci, avšak ani jeden z parlamentů ji neratifikoval. Zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler proto vyzval mezinárodně uznávaný parlament, aby se co nejrychleji sešel a vládu schválil.

Sjednocená vláda se má vypořádat s islamisty

Agentura AP uvedla, že Sarrádž se snažil do kabinetu přivézt zástupce z obou znepřátelených táborů. Funkce ministra obrany by měla být svěřena jednomu z velitelů libyjské armády z jednotek na východě Mahdímu Barghazímu, který je zapojen do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS).

Ministerstvo vnitra má vést Árif Chúka, který působil jako ministr vnitra v tripolské vládě a který má vazby na islamisty.

Ministrem informací by se měl stát Chálid Nadžm, který tutéž funkci vykonává ve vládě působící na východě Libye. Je zastáncem federálního uspořádání a prosazuje vytvoření autonomního regionu na východě země.

Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopna se vypořádat s islámskými radikály, kteří do Libye pronikají. Agentura Reuters ale poznamenala, že už se rýsují nové problémy, protože s novým kabinetem nesouhlasí někteří z poslanců obou parlamentů. Jednotlivé frakce a skupiny podle nich nejsou ve vládě zastoupeny vyváženě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy