Libérie zakázala kvůli ebole vycházení, zavřela i slum

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 20. 8. 2014 13:37
Podezření na nákazu nyní prověřují i v Kalifornii, v Německu ji naopak testy vyvrátily.
Ebola se šíří monrovijskou chudinskou čtvrtí West Point, vláda ji uzavřela do karantény.
Ebola se šíří monrovijskou chudinskou čtvrtí West Point, vláda ji uzavřela do karantény. | Foto: Reuters

Monrovia - Libérie kvůli šířící se nákaze virem ebola vyhlásila celostátní zákaz nočního vycházení a uzavřela do karantény chudinskou čtvrť West Point v hlavním městě Monrovia.

Zákaz vycházení podle prohlášení prezidentky Ellen Johnsonové platí od 21:00 do 6:00 hodin místního času. Úřady nyní zvažují i přísnější opatření.

Foto: Reuters

"Komunita West Point v Monrovii a město Dolo v Margibi byly umístěny do karantény pod plným bezpečnostním dohledem. To znamená, že bude zamezeno veškerým pohybům dovnitř i ven," uvedla v prohlášení vláda.

Proti uzavření West Pointu ve středu protestovala část místních obyvatel s kameny v rukou. Policie k rozehnání davu, který se snažil karanténu opustit, použila slzný plyn. Podle svědků nebyl nikdo zraněn, napsala agentura Reuters.

Organizace pracují na zajištění dodávek jídla

Právě Libérie za poslední dny podle úterní zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vykázala největší počet nových úmrtí. Za dva dny tam virus zabil přes 50 lidí.

Organizace nyní spolu se Světovým potravinovým programem při OSN pracuje na zajištění dodávek jídla asi milionu lidí, kteří dnes v karanténou uzavřených oblastech v Guineji, Libérii a Sieře Leone žijí.

"Zajištění pravidelných dodávek potravin je účinným prostředkem k omezení zbytečného pohybu,“ uvedla WHO.

Virus už zabil přes 1200 lidí

Virus za poslední měsíce zabil asi 1229 lidí, celkem se jím nakazilo asi 2240 osob. Ze všech zasažených zemí vykazuje největší počet úmrtí právě Libérie. K 15. srpnu jich tam podle WHO zemřelo 466 - 178 z nich už potvrdily i laboratorní testy.

Navyšování počtu nemocných v zemi nezastavilo ani srpnové vyhlášení výjimečného stavu. Liberijské úřady i týmy zdravotníků musí bojovat s nepochopením místních obyvatel.

Zdravotníci místním vysvětlují rizika

O víkendu skupina ozbrojených lidí vtrhla do nemocnice ve West Pointu a pomohla uprchnout 17 pacientům, kteří se tam léčili s podezřením na ebolu. Ministerstvo informací nicméně v úterý oznámilo, že se podařilo všechny "uprchlíky“ nalézt.

"Jsme rádi, že můžeme potvrdit, že všech 17 lidí se podařilo zajistit a převézt do speciálního zdravotnického centra JFK."

Po dohodě s místními vůdci do ulic rovněž vyrazil speciální tým, který obchází domy a snaží se obyvatelům vysvětlit nebezpečí spojené s epidemií a přesvědčovat místní o nutnosti nakažené pacienty izolovat od ostatních.

Ministerstvo navíc naznačilo, že zdravotníci zaznamenali úspěch s novým experimentálním lékem. Stav trojice nakažených lékařů, kteří jej minulý týden začali užívat, se údajně výrazně zlepšil, informoval server BBC.

Nákazu ověřují i státy mimo Afriku

Virus se za více než půl roku rozšířil z Guineje do Libérie, Sierry Leone a Nigérie. Poslední ze jmenovaných má podle WHO značnou šanci dalšímu šíření nákazy v zemi zabránit, uvedla Reuters.

Do Nigérie nemoc "zavlekl“ jeden z pasažérů letadla letícího z Libérie - Patrick Sawyer. V úterý pak v Nigérii zemřel už pátý člověk - lékařka, která Sawyera ošetřovala. Sousední Kamerun ve stejný den z opatrnosti uzavřel společné hraniční přechody.

Podezření na nákazu hlásí i státy mimo Afriku. Ve Španělsku zemřel kněz Miguel Pajares, který se nakazil v Libérii. Podezření na ebolu se v úterý objevilo i v Německu, nakonec se ale ukázalo, že šlo o malárii. Podezření na nákazu nyní prověřují i v americké Kalifornii. Blíže neidentifikovaný pacient byl izolován ve zdravotnickém centru ve městě Sacramento, napsal server CNN.

 

Právě se děje

Další zprávy