Libanonské ministerstvo odmítlo vydat Fajáda do USA. Dalo se to čekat, řekl jeho advokát

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2016 15:37
Libanonské ministerstvo spravedlnosti nedoporučilo vydat Alího Fajáda, který byl vyměněn za pětici unesených Čechů, do USA. Stejně již na konci února rozhodl také místní žalobce. Nyní by se mělo v Libanonu rozhodovat, jestli bude propuštěn z vazby na svobodu. Za mřížemi je už víc než měsíc - od doby, kdy byl vyměněn za pětici Čechů a přiletěl zpět domů.
Alí Fajád.
Alí Fajád. | Foto: ČTK

Praha - Libanonec Alí Fajád, který byl vyměněn za pětici unesených Čechů, si může nejspíše konečně oddechnout. Libanonské ministerstvo spravedlnosti ho nedoporučilo vydat do USA. Již na konci února stejně rozhodl také zdejší žalobce.

"Máme informace, že bylo ministerstvem spravedlnosti zamítnuto vydání Alího Fajáda do USA. Ani se nedalo čekat, že by vydalo svého občana," řekl Aktuálně.cz advokát Jan Švarc, který Fajáda v České republice zastupoval a který byl jedním z pětice Čechů unesených v Libanonu. O doporučení ministerstva již napsaly s odkazem na deník Al-Haját také zpravodajské weby v Libanonu.

Libanonské orgány by po tomto verdiktu měly rozhodnout, jestli Fajád zůstane ve vazbě, nebo bude propuštěn na svobodu. Za mřížemi je více než měsíc od doby, kdy přiletěl z Prahy.

Fajáda byl od dubna 2014 v české vazbě, kde čekal na vydání do Spojených států. Tam čelil obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Fajád to popírá.

Podle libanonské diplomacie je od roku 2001 utajovaným informátorem libanonské rozvědky. Pracoval údajně přímo pro jejího ředitele. Americké úřady uvedly, že je ale Fajád překupníkem se zbraněmi a má vazby na militantní organizaci Hizballáh.

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy