Libanonský premiér Harírí rezignoval. Bojí se podobného atentátu, jaký zabil jeho otce

ČTK ČTK
4. 11. 2017 12:32
Libanonský premiér Saad Harírí v sobotu rezignoval na svou funkci, kterou zastával necelý rok. Podle tiskových agentur to oznámil v televizním vystoupení. Nečekané rozhodnutí zdůvodnil tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako před atentátem na jeho otce a tehdejšího premiéra Rafíka Harírího v roce 2005. Obává se prý spiknutí usilujícího o jeho život.
Libanonský premiér Saad Harírí.
Libanonský premiér Saad Harírí. | Foto: Reuters

Bejrút - "Žijeme v atmosféře podobné té, která panovala před zavražděním mučedníka Rafíka Harírího. Mám dojem, že se chystá tajné spiknutí usilující o můj život," prohlásil podle agentury Reuters sedmačtyřicetiletý politik, který již premiérský post zastával v letech 2009 až 2011.

Tehdy se jeho vláda národní jednoty rozpadla poté, co ji opustili členové Hizballáhu a jejich spojenci.

Tentokrát se Harírí rozhodl odejít sám kvůli neshodám se šíitským hnutím, které je podporováno Teheránem. Končící šéf kabinetu obvinil v rezignačním projevu právě Íránce z vměšování do arabských záležitostí.

Harírího třicetičlenná vláda národní jednoty podle agentury AP mezi své hlavní úspěchy může počítat fakt, že zemi uchránila od dopadů občanské války v sousední Sýrii.

Premiérova rezignace ale patrně zvýší napětí v zemi, jejíž politická reprezentace obtížně hledá vyvážení sil mezi sunnitskou, šíitskou a křesťanskou částí obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy