Libanonská armáda dobyla tábor islamistů

rak
3. 9. 2007 13:45
Premiér přirovnal hrdinství Hizballáhu v bojích proti Izraeli

Nahr Bárid - Jásot, radost a úleva. Vojáci libanonské armády si v neděli mohli po 106 dnech obléhání palestinského tábora na severu země oddechnout.

Zabili posledních 31 členů radikální organizace Fatáh al-Islám. O život přišel i jejich šéf Shaker al-Abssi.

Teď už zbývá jen chytit deset zbývajících islamistů, kterým se při posledním zátahu na Nahr Bárid podařilo utéct.

Libanonský premiér Fuád Siniura práci vojáků ocenil. Jejich vítězství nad teroristy přirovnal k "heroickým činům bojovníků odboje", kteří se loni střetli s Izraelem.

Měl na mysli 34 dnů trvající válku mezi izraelskou armádou a libanonským Hizballáhem.

Na tábor teď dohlédne Libanon

Tři měsíce trvající boje byly nejhorší, jaké Libanon zažil od konce občanské války v letech 1975 až 1990. Zemřelo při nich 157 vojáků, nejméně 131 ozbrojenců a 42 civilistů.

Armáda při střetech používala těžkou techniku, včetně dělostřeleckého a leteckého bombardování.

Libanonská armáda byla nekompromisní. Proti desítkám islamistů nasadila letadla, děla a tanky.
Libanonská armáda byla nekompromisní. Proti desítkám islamistů nasadila letadla, děla a tanky. | Foto: Reuters
 

Drtivá většina ze 40.000 obyvatel tábora z místa utekla poté, co střelba 20. května začala. Na místě zůstali členové Fatah al-Islámu a další přívrženci vůdce Shakera al-Abssiho. 

Libanonská armáda v uplynulých týdnech hlásila, že mezi mrtvými radikály byli také Libanonci, Syřané, či Saúdové - většinou veteráni povstaleckých bojů z Iráku.

Palestinská skupina vznikla podle všeho loni. Hlásila se k idejím mezinárodní teroristické organizace Al-Káidy, kontakty na Usámu bin Ládina a jeho lidi ale popírala.

Bejrút obviňuje Fatah al-Islám také z napojení na syrskou tajnou službu.

Návrat života do zničeného Nahr Báridu každopádně potrvá.

Armáda nejdříve plánuje odminování a poté přestavbu celého tábora. Siniura totiž chce, aby Nahr Bárid řídily libanonské úřady. Ostatní uprchlické tábory jsou přitom v rukou jednotlivých palestinských frakcí.  

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy