Mimořádná zpráva

Libanonská armáda dobyla tábor islamistů

rak
3. 9. 2007 13:45
Premiér přirovnal hrdinství Hizballáhu v bojích proti Izraeli

Nahr Bárid - Jásot, radost a úleva. Vojáci libanonské armády si v neděli mohli po 106 dnech obléhání palestinského tábora na severu země oddechnout.

Zabili posledních 31 členů radikální organizace Fatáh al-Islám. O život přišel i jejich šéf Shaker al-Abssi.

Teď už zbývá jen chytit deset zbývajících islamistů, kterým se při posledním zátahu na Nahr Bárid podařilo utéct.

Libanonský premiér Fuád Siniura práci vojáků ocenil. Jejich vítězství nad teroristy přirovnal k "heroickým činům bojovníků odboje", kteří se loni střetli s Izraelem.

Měl na mysli 34 dnů trvající válku mezi izraelskou armádou a libanonským Hizballáhem.

Na tábor teď dohlédne Libanon

Tři měsíce trvající boje byly nejhorší, jaké Libanon zažil od konce občanské války v letech 1975 až 1990. Zemřelo při nich 157 vojáků, nejméně 131 ozbrojenců a 42 civilistů.

Armáda při střetech používala těžkou techniku, včetně dělostřeleckého a leteckého bombardování.

Libanonská armáda byla nekompromisní. Proti desítkám islamistů nasadila letadla, děla a tanky.
Libanonská armáda byla nekompromisní. Proti desítkám islamistů nasadila letadla, děla a tanky. | Foto: Reuters
 

Drtivá většina ze 40.000 obyvatel tábora z místa utekla poté, co střelba 20. května začala. Na místě zůstali členové Fatah al-Islámu a další přívrženci vůdce Shakera al-Abssiho. 

Libanonská armáda v uplynulých týdnech hlásila, že mezi mrtvými radikály byli také Libanonci, Syřané, či Saúdové - většinou veteráni povstaleckých bojů z Iráku.

Palestinská skupina vznikla podle všeho loni. Hlásila se k idejím mezinárodní teroristické organizace Al-Káidy, kontakty na Usámu bin Ládina a jeho lidi ale popírala.

Bejrút obviňuje Fatah al-Islám také z napojení na syrskou tajnou službu.

Návrat života do zničeného Nahr Báridu každopádně potrvá.

Armáda nejdříve plánuje odminování a poté přestavbu celého tábora. Siniura totiž chce, aby Nahr Bárid řídily libanonské úřady. Ostatní uprchlické tábory jsou přitom v rukou jednotlivých palestinských frakcí.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy