Libanonec chtěl vybrat peníze na otcovu léčbu, banku musel přepadnout. Osvobodili ho

ČTK ČTK
16. 8. 2022 21:19
Libanonský prokurátor v úterý pustil z vazby muže, který si zajetím deseti lidí v bance vynutil vyplacení části peněz ze svého dolarového konta. Potřeboval je na uhrazení výdajů za otcovu léčbu. Část Libanonců ho považuje za hrdinu a nabízela mu pomoc. Libanonci prožívají od roku 2019 vážnou ekonomickou krizi, banky zmrazily výběry z kont v cizích měnách, domácí libra ztrácí rychle svou hodnotu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Basám Šajch Husajn rozváží potraviny a minulý čtvrtek vtrhl do Federální banky v Bejrútu. Vystřelil do vzduchu, zajal deset lidí a pohrozil, že založí oheň, pokud mu banka nevyplatí jeho peníze. Měl s sebou kanystr s benzinem.

Banka podle agentury AP nakonec souhlasila s vyplacením 35 tisíc dolarů (843 tisíc korun); na kontě je podle AP 210 tisíc dolarů. Při akci, v níž zasahovali i vojáci, se nikomu nic nestalo.

Husajn byl vzat do vazby, banka na něj podala trestní oznámení za držení rukojmích a ohrožování lidí střelnou zbraní. Husajn podle bratra Átifa za mřížemi začal na protest proti postupu policie držet hladovku. Husajnův právník řekl, že rodina už peníze dostala. Právní zástupce banky odmítl poskytnout o dohodě s Husajnovou rodinou informace.

Husajn je nyní podle Átifa doma, ale je vyčerpaný. "Jsem na něj hrdý, byl po celou dobu silný," řekl.

Před dnešním Husajnovým propuštěním se před budovou soudu sešlo několik demonstrantů, nakrátko zablokovali hlavní silnici a dožadovali se Husajnova propuštění.

Federální prokurátor ve svém prohlášení uvedl, že Federální banka odvolala vznesené obvinění a že je Husajn volný. Musel ale poskytnout svou adresu a má být k dispozici k dalšímu výslechu. Podle zdrojů AP ho může čekat dočasný zákaz cestovat. Za čtvrteční přepad banky mu hrozil dvouletý trest.

Právník Fuád Dibs ze svazu vkladatelů řekl, že banka neplnila svou povinnost a neumožnila Husajnovi vybírat každý měsíc 400 dolarů, jak ukládají bankovní předpisy. Husajn o to usiloval čtyři měsíce.

Podle AP jeho akci mnoho Libanonců schvaluje a odborníci se obávají, že bude mít následovníky. Zoufalství Libanonců s nedobytnými konty se projevilo už v lednu, kdy se majiteli kavárny podařilo po přepadení banky na východě Libanonu získat 50 tisíc zabavených dolarů. Také on byl nakonec z vazby propuštěn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek

Německo podpoří stabilizaci cen energií zvláštním hospodářským fondem v objemu až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč). Dnes to v mimořádném prohlášení oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že díky novému souboru opatření, který nazval obranným deštníkem, už nebude potřeba nový poplatek za obstarání plynu. Ten má začít v Německu platit od soboty.

Podle ministra financí Lindnera je země v energetické válce. Ujistil ale veřejnost, že země je hospodářsky silná, aby problémy překonala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy