Libanonec chtěl vybrat peníze na otcovu léčbu, banku musel přepadnout. Osvobodili ho

ČTK ČTK
16. 8. 2022 21:19
Libanonský prokurátor v úterý pustil z vazby muže, který si zajetím deseti lidí v bance vynutil vyplacení části peněz ze svého dolarového konta. Potřeboval je na uhrazení výdajů za otcovu léčbu. Část Libanonců ho považuje za hrdinu a nabízela mu pomoc. Libanonci prožívají od roku 2019 vážnou ekonomickou krizi, banky zmrazily výběry z kont v cizích měnách, domácí libra ztrácí rychle svou hodnotu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Basám Šajch Husajn rozváží potraviny a minulý čtvrtek vtrhl do Federální banky v Bejrútu. Vystřelil do vzduchu, zajal deset lidí a pohrozil, že založí oheň, pokud mu banka nevyplatí jeho peníze. Měl s sebou kanystr s benzinem.

Banka podle agentury AP nakonec souhlasila s vyplacením 35 tisíc dolarů (843 tisíc korun); na kontě je podle AP 210 tisíc dolarů. Při akci, v níž zasahovali i vojáci, se nikomu nic nestalo.

Husajn byl vzat do vazby, banka na něj podala trestní oznámení za držení rukojmích a ohrožování lidí střelnou zbraní. Husajn podle bratra Átifa za mřížemi začal na protest proti postupu policie držet hladovku. Husajnův právník řekl, že rodina už peníze dostala. Právní zástupce banky odmítl poskytnout o dohodě s Husajnovou rodinou informace.

Husajn je nyní podle Átifa doma, ale je vyčerpaný. "Jsem na něj hrdý, byl po celou dobu silný," řekl.

Před dnešním Husajnovým propuštěním se před budovou soudu sešlo několik demonstrantů, nakrátko zablokovali hlavní silnici a dožadovali se Husajnova propuštění.

Federální prokurátor ve svém prohlášení uvedl, že Federální banka odvolala vznesené obvinění a že je Husajn volný. Musel ale poskytnout svou adresu a má být k dispozici k dalšímu výslechu. Podle zdrojů AP ho může čekat dočasný zákaz cestovat. Za čtvrteční přepad banky mu hrozil dvouletý trest.

Právník Fuád Dibs ze svazu vkladatelů řekl, že banka neplnila svou povinnost a neumožnila Husajnovi vybírat každý měsíc 400 dolarů, jak ukládají bankovní předpisy. Husajn o to usiloval čtyři měsíce.

Podle AP jeho akci mnoho Libanonců schvaluje a odborníci se obávají, že bude mít následovníky. Zoufalství Libanonců s nedobytnými konty se projevilo už v lednu, kdy se majiteli kavárny podařilo po přepadení banky na východě Libanonu získat 50 tisíc zabavených dolarů. Také on byl nakonec z vazby propuštěn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy