Libanonci chytili manželku a potomka šéfa Islámského státu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2014 11:32
Jedna z Bagdádího manželek a jeho dítě byly prý zadrženi již před několika dny, když se snažily dostat ze Sýrie do Libanonu.
Abú Bakr Bagdádí.
Abú Bakr Bagdádí. | Foto: Reuters

Bejrút - Libanonská armáda zadržela na hraničním přechodu se Sýrií manželku a jedno z dětí vůdce islamistů Abú Bakra Bagdádího.

Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na libanonské bezpečnostní zdroje.

Nejprve se objevily informace, že šlo o Bagdádího syna, později ale agentura Reuters uvedla, že prý jde o dceru.

Nyní se čeká na výsledky DNA testů, které mají určit, zda se skutečně jedná o dítě vůdce islamistů.

Hnutí Islámský stát (IS) obsadilo v posledních měsících část Iráku a Sýrie a na dobytých územích již v létě vyhlásilo chalífát s tím, že právě Bagdádí se stal chalífou.

Jedna z manželek

Bagdádího manželka a jeden ze synů byli prý zadrženi asi před deseti dny, když se snažili dostat ze Sýrie do Libanonu nedaleko příhraničního města Arsal. Cestovali údajně na falešné doklady.

Jméno či národnost ženy nebyly oficiálně zveřejněny, podle úřadů šlo o jednu z blíže neupřesněného počtu Bagdádího manželek. Agentura AFP napsala, že šlo o ženu syrské národnosti a doprovázel ji syn ve věku osm či devět let.

Libanonské bezpečnostní složky je zadržely ve spolupráci se západními zpravodajskými službami, informoval libanonský deník As-Safír. Zadržení byli odvezeni k výslechu na libanonské ministerstvo obrany.

O vůdci IS Bagdádím není mnoho informací. Narodil se zřejmě roku 1971 a je výkonným velitelem a zdatným taktikem. Po studiu, při němž získal na univerzitě v Bagdádu doktorát z islámských studií, se připojil k rebelům, kteří začali v Iráku působit po svržení bývalého vůdce Saddáma Husajna v roce 2003. Roky 2005 až 2007 prožil ve věznici v americkém táboře Bucca a odtud také pocházejí dvě jeho známé fotografie. Jeho podoba je údajně tajemstvím i pro ty, kdo s ním sympatizují. Členové šíitského Hizballáhu, který bojuje stejně jako islamisté v Sýrii, mu říkají Duch.

Podle informací, které se objevily na sociálních sítích, je vůdce radikálů ženatý, nicméně není jasné, kolik přesně manželek má. Podle islámu může mít až čtyři.

V polovině listopadu se objevila informace, že Bagdádí byl vážně zraněn při jednom z náletů na kolonu islamistů u iráckého města Mosul. Americký Pentagon ani irácké vedení to ale nepotvrdily a islamisté to rovněž popřeli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy