Libanon vypálil několik protitankových střel na Izrael, napětí roste

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2019 21:31
Z Libanonu bylo v neděli na území Izraele vypáleno několik protitankových střel, oznámila izraelská armáda. Vojáci podle ní na palbu odpověděli. Střely podle Izraelců mířily na vojenskou základnu a armádní vozy. Libanonské radikální šíitské hnutí Hizballáh následně oznámilo, že zničilo u hranic izraelské vojenské vozidlo a "zabilo či zranilo" osoby, které v něm cestovaly. Kvůli incidentům z posledních dní se zvýšilo napětí mezi Izraelem a Hizballáhem, židovský stát se nyní obává případného útoku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Krátce před oznámením Izraele informovala naopak libanonská armáda o jiném incidentu. Izraelský bezpilotní letoun, který narušil libanonský vzdušný prostor, podle ní shodil zápalný materiál, který způsobil malý požár lesa na hranici mezi oběma zeměmi. Plameny uhasili místní obyvatelé. Izraelská armáda potvrdila, že provádí určité "aktivity" v severním Izraeli, které vedly ke vzniku požáru, povahu těchto aktivit však odmítla komentovat, napsal izraelský list The Times of Israel.

Libanonský premiér Saad Harírí v souvislosti s přestřelkami telefonoval americkému ministrovi zahraničí Mikeu Pompeovi a rovněž poradcům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Francii a Spojené státy požádal, aby zastavily násilnosti na hranicích, uvedl libanonský deník Daily Star.

Spojené státy dnes vyjádřily obavy z narůstajícího napětí na izraelsko-libanonské hranici. Americká diplomacie ale nadále podporuje právo Izraele na obranu. V podobné duchu se na twitteru vyjádřil i blízkovýchodní zmocněnec USA Jason Greenblatt. "Z Libanonu byly na Izrael vypáleny rakety. Írán má v Libanonu a Gaze stoupence, kteří Izraeli škodí, podrývají šance na mír a ohrožují lepší budoucnost pro Palestince. Spojené státy stojí po boku Izraele a plně podporují jeho právo bránit se proti všem útokům," napsal Greenblatt.

Podle televize Al-Manár, která je blízká Hizballáhu, izraelská armáda také vypálila několik střel směrem ke kopcům u vesnice Kfar Šúbá. Ta leží vedle sporného pohraničního území takzvaných farem Šibáa.

Izrael kontroluje farmy Šibáa na sporném území mezi Libanonem, Sýrií a Izraelem spolu s Golanskými výšinami od roku 1967. Farmy Šibáa (též Har Dov) se rozkládají v masivu Hermon na necelých 30 čtverečních kilometrech a jsou důležitou oblastí z hlediska vodních zdrojů. OSN považuje farmy za součást Golanských výšin, Libanon je ale nárokuje jako své území.

Situace v oblasti se vyostřila před pár dny, když dvojice údajně izraelských bezpilotních letounů dopadla na jižní předměstí Bejrútu. Libanonský Hizballáh to označil za izraelskou agresi a dodal, že drony nesly trhaviny. Zároveň pohrozil odvetou. Izrael už dříve odmítl incident i tvrzení Libanonu o původu bezpilotních letounů komentovat. Libanonská armáda i vláda incidenty označily za narušení svrchovanosti Libanonu a zdůraznily, že Libanon má právo se v takových případech bránit.

Vůdce skupiny Hasan Nasralláh už minulý víkend řekl, že Hizballáh připraví odvetnou akci, ale že s ní nebude spěchat. Jeho zástupce Naím Kásim pak uvedl, že odveta bude, ale že není pravděpodobné, že by došlo na novou válku.

Izrael následně vyslal na sever země k hranici s Libanonem vojenské posily a po posledních incidentech vyzval obyvatele v oblasti, aby raději zůstávali doma. Otevřeny byly rovněž veřejné kryty.

Naposledy vypukl otevřený konflikt mezi Izraelem a libanonským radikálním šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006, když komando bojovníků Hizballáhu přešlo hranici a uneslo z izraelského území dva izraelské vojáky. Následný měsíc trvající takzvaná letní válka stála život asi 1200 Libanonců a 160 Izraelců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy