Libanon potlačuje vzpouru islamistů. Už třetím dnem

man
22. 5. 2007 14:43
Palestinská skupina je údajně napojena na Al-Káidu
Libanonský voják pozoruje palestinský uprchlický tábor Nahr Bárid zahalený do dýmové clony
Libanonský voják pozoruje palestinský uprchlický tábor Nahr Bárid zahalený do dýmové clony | Foto: Reuters

Bejrút - Libanonští vojáci už třetí den v řadě svádějí na severu země těžké boje s radikálními islamisty.

Jejich soupeřem není šíitský Hizballáh, který má své základny na jihu a východě Libanonu, ale sunnitská skupina Fatáh al-Islám, napojená údajně na Al-Káidu. Tvoří ji Palestinci z uprchlického tábora Nahr Bárid na předměstí severolibanonského přístavu Tripolis.

Počet obětí intenzivních přestřelek mezi libanonskou armádou a ozbrojenci, kteří se skrývají v táboře, už dosáhl osmi desítek. Mezi mrtvými jsou i civilisté.

Tábor odříznut od dodávek pomoci

Jak informuje agentura AP, těžká palba a hustá dýmová clona, která zahalila Nahrd Bárid, svědčí o odhodlání libanonské armády, které vláda přikázala radikály bez milosti rozprášit.

Do tábora, o jehož chod se stará OSN, ani dnes nemohly být doručeny běžné dodávky potravin a vody. Libanonská armáda zastavila nákladní vozy s materiální pomocí z důvodu bezpečnosti.

V neděli, kdy násilné střety propukly, zahynulo při střetech 57 lidí. Z toho15 radikálů, stejný počet civilistů a 27 vládních vojáků. Včera pak přímo v táboře zemřelo devět civilistů, vojáci ostřelují rebely z tanků.

Sýrie kvůli bojům v neděli uzavřela dva své hraniční přechody s Libanonem. Někteří Libanonci tvrdí, že Fatáh al-Islám má kontakty i na syrskou zpravodajskou službu, Damašek obvinění odmítá.

Ke zraněným se ve dne nemohou dostat sanitky, protože celá oblast tábora je pro ně příliš nebezpečná. V noci zdravotníci z tábora evakuovali 20 zraněných.

Vojáci bombardují pozice bojovníků Fatáh al-Islámu před vjezdem do tábora, protistrana armádní pozice ostřeluje granáty a automatickými zbraněmi.

Libanonští vojáci před táborem Nahr Bárid
Libanonští vojáci před táborem Nahr Bárid | Foto: Reuters

Podle libanonských médií jde o nejhorší ozbrojený konflikt v zemi od roku 1990, kdy skončila patnáctiletá občanská válka. Tábor Nahr Bárid střeží libanonské jednotky od dvou únorových útoků na křesťanskou čtvrť Bejrútu.

Začalo vše v bance?

Bezprostřední příčina propuknutí bojů není jasná. Jedna z libanonských televizních stanic uvedla, že policie pronásledovala lupiče, kteří ve městě Tripolis vykradli banku a vyšlo najevo, že jde o členy Fatáh al-Islám.

V táboře Nahr Bárid žije asi 40 tisíc Palestinců. Celkem obývá několik uprchlických táborů v zemi téměř 400 tisíc Palestinců, což představuje zhruba deset procent celkového obyvatelstva země. Jde o uprchlíky z válek s Izraelem v letech 1948 i 1967 a jejich potomky.

Nepokoje se přenesly i do křesťanské části Bejrútu. Výbuch nálože umístěné v automobilu zabil jednoho muže.
Nepokoje se přenesly i do křesťanské části Bejrútu. Výbuch nálože umístěné v automobilu zabil jednoho muže. | Foto: ČTK/AP

Velká část z nich nemá zaměstnání a je odkázána na pomoc OSN.

Největším táborem je Ajn Hilvá poblíž města Sajdá, kde se také skrývá několik hledaných radikálů. Nejznámějším z nich je sedmačtyřicetiletý Munír Makda. Bývalý spolubojovník Jásira Arafáta, který se později dal do služeb Al-Káidy.  

Libanon Palestincům odmítá udělit občanství, protože se obává narušení stability země. Oplocené tábory hlídá armáda a obyvatelé je smějí opouštět jen na zvláštní povolení.

Dohoda však zároveň stanoví, že libanonští vojáci nesmějí vstupovat na území táborů. Což je zčásti důvod toho, že se v táborech skrývají i hledaní teroristé.

 

Právě se děje

Další zprávy