Levicová ikona Obama je konzervativnější, než se zdá

Roman Gazdík
28. 7. 2008 0:00
Během kampaní se rétorika trochu "přehřeje", přiznává
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington/Praha - „V minulosti Barack Obama hlasoval levicověji než přiznaný socialista v Senátu Spojených států Bernie Sanders z Vermontu," prohlásil nedávno republikánský kandidát na prezidenta John McCain o svém konkurentovi Baracku Obamovi.

„Myslíte si, že je Obama socialista?" otázal se v návaznosti reportér.

"To nevím," opáčil McCain. „Znám jen jeho minulá hlasování a podle těch obvykle lidé své zvolené zástupce hodnotí."

Socialista Obama?

Některá Obamova prohlášení by skutečně mohla dát názoru o jeho zdánlivě socialistickém přesvědčení za pravdu.

V debatách se svými vnitrostranickými konkurenty v primárkách Johnem Edwardsem a Hillary Clintonovu mluvil illinoiský senátor o volném obchodu jako o „omylu" či „enormním problému".

Co se skrývá pod slupkou jménem Obama?
Co se skrývá pod slupkou jménem Obama? | Foto: Reuters

A na Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) nezůstala v jeho proslovech před nezaměstnanými oceláři v Pensylvánii nitka suchá.

Kritizoval také Hillary Clintonovu za to, že zasedala ve správní radě obchodního řetězce Wal-Mart. Do Wal-Martu, známého tvrdým přístupem ke svým zaměstnancům, by Obama údajně „nikdy nešel nakupovat".

Zatáčka vlevo, zatáčka vpravo

Pravidlo, které rádi citují američtí političtí komentátoři, však mluví o tom, že během primárek oscilují demokraté doleva a republikáni doprava, aby se při všeobecných volbách potkali v centru.

„Co jsme vlastně u Obamy viděli, bylo to, že (v primárkách) odstartoval v ekonomické politice jako silný konzervativec a pak se posunul s Clintonovu, která se začala projevovat jako velmi populistická," říká slavná kanadská novinářka Naomi Kleinová.

Paul Volcker byl šéfem FEDu za Cartera a Reagana
Paul Volcker byl šéfem FEDu za Cartera a Reagana | Foto: US Government

Sotva však primárky skončily a Obama se stal prezidentským kandidátem strany, jmenoval svým hlavním ekonomickým poradcem Jasona Furmana, který je znám svými ódami na to, jak příznivě působí Wal-Mart na americkou ekonomiku.

(Hodně) pravé ruce

I jeho ostatní ekonomičtí rádci jsou staří konzervativci. Slavný burzián Warren Buffett nebo šéf jednoho z vůbec nejúspěšnějších investičních fondů Citadel Investment Group Kenneth Griffin.

Ani o Paulu Volckerovi nelze říci, že je socialista. Byl totiž po osm let šéfem Federálního rezervního systému (FED), americké obdoby centrální banky.

A pak je tu Austan Goolsbee, absolvent Chicago GSB, almy mater slavného propagátora volného trhu a ikony neoliberální politiky Miltona Friedmana.  

I když politici většinou nechávají své poradce ustupovat do pozadí, Goolsbeemu se během demokratických primárek podařilo přeci jen zaujmout. Mohl z toho však mít jen pramalou radost. 

V únoru totiž na veřejnost prosákl memogram, podle kterého se Goolsbee sešel s kanadskými konzulárními úředníky v Chicagu.

Chtěl je přesvědčit o tom, že to jeho nadřízený s novým projednáním NAFTy, jejíž je Kanada součástí, nemyslí vážně. Goolsbee tvrdil, že jde pouze o předvolební rétoriku.

Miláček byznysu

Po skončení primárek to koneckonců přiznal i sám Obama.

„Někdy se rétorika během kampaní přehřeje a příliš zesílí... Politici jsou tím vždy vinni a sám sebe z toho nevyjímám. Moje základní pozice se ale nikdy nezměnila... Vždy jsem propagoval volný obchod," prohlásil v rozsáhlém rozhovoru pro ekonomický magazín Fortune.

Lidé by měli více po Obamovi chtít a méně ho oslavovat, říká Kleinová
Lidé by měli více po Obamovi chtít a méně ho oslavovat, říká Kleinová | Foto: Reuters

„Pravdou je, že je zde důvod, proč mě obchodnická komunita v Chicagu obecně velice podporuje. Důvodem je to, že jsem chlápek, co podporuje růst a trhy. A vždy jsem to dělal."

A co Severoamerická zóna volného obchodu?

„Měl jsem vlastně dnes ráno hezký telefonát s kanadským premiérem Harperem... Těším se na rozhovor s ním. Příliš nevěřím v to, když lidé dělají věci jednostranně."

Zdá se tedy, že obavy o budoucnost volného obchodu v Severní Americe i hrůza z možného průniku plíživého socialismu do Bílého domu byly poněkud předčasné.

 

Právě se děje

Další zprávy