Třikrát větší riziko nádorů kůže. Letušky ohrožuje rakovina, volají po zlepšení podmínek

Patrik Urban
2. 7. 2018 20:30
Pravděpodobnost propuknutí rakoviny je u letušek kvůli UV záření nebo pesticidům výrazně vyšší než u lidí s jiným povoláním, zjistili vědci z Harvardovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

New York - Práce letušky s sebou nese více rizik, než se dosud předpokládalo. Vědci z americké Harvardovy univerzity zjistili, že u lidí pracujících ve vzduchu je mnohem větší pravděpodobnost onemocnění rakovinou.

Nádory kůže je ohrožují třikrát víc než zaměstnance, kteří se živí prací na zemském povrchu. Letušky jsou také náchylnější k rakovině prsu, dělohy nebo štítné žlázy.

"Převládal u nich každý druh rakoviny, který jsme zkoumali," uvádí studie odborníků z prestižní americké univerzity. Například karcinom prsu hrozí letuškám v průměru o 50 procent více než lidem s jiným povoláním.

Důvodů častějšího vzniku rakoviny u leteckého personálu je hned několik. Posádka tráví podstatnou část svého života několik kilometrů nad zemí, kde je vystavena silnějšímu UV záření. Ve vysokých nadmořských výškách paprsky neprochází tak silným atmosférickým filtrem, který by nebezpečné záření zachytil, upozorňuje server Quartz.

Ke vzniku rakoviny podle autorů studie přispívají také chemikálie, které se používají k čištění letadel, nebo zplodiny z leteckých motorů. Neblahý vliv na zdraví mají také velké časové posuny, které oslabují jejich tělo.

Zlepšete podmínky, vyzvaly letušky

Zástupci amerických letušek už v reakci na studii vydali prohlášení, v němž slibují větší tlak na zlepšení pracovních podmínek na palubách letadel.

"Rizika vzniku rakoviny, která se pojí s prací (letušek, pozn. red.) a jež byla identifikována ve studii, zahrnují nebezpečné záření, časový posun, pesticidy a další chemikálie na palubě. Výsledky využijeme k tomu, abychom povzbudili letecké společnosti, výrobce letadel a regulační orgány k tomu, aby vystavování rizikům zabránili," slíbila americká Asociace letušek.

Dlouhodobá práce ve vzduchu se podle závěrů amerických badatelů podepsala i na lidech, kteří vyznávali zdravý životní styl a pravidelně cvičili. Zároveň se potvrdilo, že u žen se třemi a více dětmi je vyšší hrozba rakoviny prsu než u těch s méně potomky.

Studie sledovala četnost onemocnění rakovinou u více než pěti tisíc amerických letušek, které v oboru pracují v průměru dvacet let. Data výzkumníci získali na základě dotazníků. Výsledky pak porovnali s Američany s podobným vzděláním a příjmy, ale jiným zaměstnáním.

Video: Na oblohu poprvé vzlétne obří Beluga XL. Podívejte se

V létě na oblohu poprvé vzlétne Beluga XL. Jak probíhá vibrační test obřího nákladního letadla? | Video: Airbus
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy