Třikrát větší riziko nádorů kůže. Letušky ohrožuje rakovina, volají po zlepšení podmínek

Patrik Urban
2. 7. 2018 20:30
Pravděpodobnost propuknutí rakoviny je u letušek kvůli UV záření nebo pesticidům výrazně vyšší než u lidí s jiným povoláním, zjistili vědci z Harvardovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

New York - Práce letušky s sebou nese více rizik, než se dosud předpokládalo. Vědci z americké Harvardovy univerzity zjistili, že u lidí pracujících ve vzduchu je mnohem větší pravděpodobnost onemocnění rakovinou.

Nádory kůže je ohrožují třikrát víc než zaměstnance, kteří se živí prací na zemském povrchu. Letušky jsou také náchylnější k rakovině prsu, dělohy nebo štítné žlázy.

"Převládal u nich každý druh rakoviny, který jsme zkoumali," uvádí studie odborníků z prestižní americké univerzity. Například karcinom prsu hrozí letuškám v průměru o 50 procent více než lidem s jiným povoláním.

Důvodů častějšího vzniku rakoviny u leteckého personálu je hned několik. Posádka tráví podstatnou část svého života několik kilometrů nad zemí, kde je vystavena silnějšímu UV záření. Ve vysokých nadmořských výškách paprsky neprochází tak silným atmosférickým filtrem, který by nebezpečné záření zachytil, upozorňuje server Quartz.

Ke vzniku rakoviny podle autorů studie přispívají také chemikálie, které se používají k čištění letadel, nebo zplodiny z leteckých motorů. Neblahý vliv na zdraví mají také velké časové posuny, které oslabují jejich tělo.

Zlepšete podmínky, vyzvaly letušky

Zástupci amerických letušek už v reakci na studii vydali prohlášení, v němž slibují větší tlak na zlepšení pracovních podmínek na palubách letadel.

"Rizika vzniku rakoviny, která se pojí s prací (letušek, pozn. red.) a jež byla identifikována ve studii, zahrnují nebezpečné záření, časový posun, pesticidy a další chemikálie na palubě. Výsledky využijeme k tomu, abychom povzbudili letecké společnosti, výrobce letadel a regulační orgány k tomu, aby vystavování rizikům zabránili," slíbila americká Asociace letušek.

Dlouhodobá práce ve vzduchu se podle závěrů amerických badatelů podepsala i na lidech, kteří vyznávali zdravý životní styl a pravidelně cvičili. Zároveň se potvrdilo, že u žen se třemi a více dětmi je vyšší hrozba rakoviny prsu než u těch s méně potomky.

Studie sledovala četnost onemocnění rakovinou u více než pěti tisíc amerických letušek, které v oboru pracují v průměru dvacet let. Data výzkumníci získali na základě dotazníků. Výsledky pak porovnali s Američany s podobným vzděláním a příjmy, ale jiným zaměstnáním.

Video: Na oblohu poprvé vzlétne obří Beluga XL. Podívejte se

V létě na oblohu poprvé vzlétne Beluga XL. Jak probíhá vibrační test obřího nákladního letadla? | Video: Airbus
 

Právě se děje

Další zprávy