Libyjské letectvo udeřilo na řecký tanker, zemřeli dva lidé

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 1. 2015 13:25
Incident se stal v přístavu Derna. Loď se podle armády nepodrobila příkazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Dva mrtvé a dva zraněné si vyžádal nedělní útok letounů libyjské armády na řecký ropný tanker.

Podle agentury Reuters došlo k napadení kotvícího plavidla ve východolibyjském přístavu Derna. To je už řadu měsíců v držení islamistických milic.

Původně se hovořilo o neidentifikovaných letounech, posléze se k úderu přihlásilo letectvo libyjské armády, podle níž se posádka nepodrobila příkazu.


Podle mluvčího armády, která podléhá vládě sídlící v Tobrúku, posádka odmítla uposlechnout rozkaz zastavit plavidlo před vplutím do přístavu a umožnit prohlídku. Vojáci pak tanker vyhodnotili jako "podezřelou" loď.

Na palubě tankeru Araevo, jenž patří aténské společnosti Aegean Shipping Management a pluje pod liberijskou vlajkou, bylo 26 lidí - 21 Filipínců, tři Řekové a dva Rumuni.

Libye je již mnoho měsíců zachvácená chaosem mezi znepřátelenými milicemi. Jak připomíná ČTK, v Derně mají základnu islámští extremisté, kteří se hlásí k organizaci Islámský stát (IS). Ta kontroluje rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, kde vyhlásila svůj chalífát.

Země je rozdělena mezi dvě vlády, které se navzájem neuznávají. Jedna sídlí v Tripolisu, druhá v Tobrúku u hranic s Egyptem. Navzájem se přou i o zisky z ropy. V prosinci nastala kuriózní situace, kdy na jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) chtěli jet ministři obou vlád.

Okolní státy a svět uznávají za zákonnou vládu tu v Tobrúku.

 

Právě se děje

Další zprávy