Libyjské letectvo udeřilo na řecký tanker, zemřeli dva lidé

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 1. 2015 13:25
Incident se stal v přístavu Derna. Loď se podle armády nepodrobila příkazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Dva mrtvé a dva zraněné si vyžádal nedělní útok letounů libyjské armády na řecký ropný tanker.

Podle agentury Reuters došlo k napadení kotvícího plavidla ve východolibyjském přístavu Derna. To je už řadu měsíců v držení islamistických milic.

Původně se hovořilo o neidentifikovaných letounech, posléze se k úderu přihlásilo letectvo libyjské armády, podle níž se posádka nepodrobila příkazu.


Podle mluvčího armády, která podléhá vládě sídlící v Tobrúku, posádka odmítla uposlechnout rozkaz zastavit plavidlo před vplutím do přístavu a umožnit prohlídku. Vojáci pak tanker vyhodnotili jako "podezřelou" loď.

Na palubě tankeru Araevo, jenž patří aténské společnosti Aegean Shipping Management a pluje pod liberijskou vlajkou, bylo 26 lidí - 21 Filipínců, tři Řekové a dva Rumuni.

Libye je již mnoho měsíců zachvácená chaosem mezi znepřátelenými milicemi. Jak připomíná ČTK, v Derně mají základnu islámští extremisté, kteří se hlásí k organizaci Islámský stát (IS). Ta kontroluje rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, kde vyhlásila svůj chalífát.

Země je rozdělena mezi dvě vlády, které se navzájem neuznávají. Jedna sídlí v Tripolisu, druhá v Tobrúku u hranic s Egyptem. Navzájem se přou i o zisky z ropy. V prosinci nastala kuriózní situace, kdy na jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) chtěli jet ministři obou vlád.

Okolní státy a svět uznávají za zákonnou vládu tu v Tobrúku.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60.000 korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy