Východní Aleppo opět zasáhly letecké údery. Zemřelo více než 70 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2016 17:59
Vojenské letouny již druhou noc po sobě intenzivně útočily na oblast východního Aleppa, kterou ovládají syrští povstalci. Podle tamní civilní obrany zemřelo více než 70 lidí. Syrská armáda krátce před nálety oznámila zahájení nové vojenské operace v Aleppu. Východ města byl bombovými útoky postižen již v noci na čtvrtek, kdy podle místních lékařů zahynulo nejméně 45 lidí. USA a Rusko se ve čtvrtek v New Yorku nedohodly na novém zastavení palby v Sýrii. Jednání mají v pátek pokračovat a Rusko předem oznámilo, že nové rozhodnutí ani dohodu nečeká.
Město Aleppo po leteckých útocích.
Město Aleppo po leteckých útocích. | Foto: Reuters

Damašek – Části východního syrského města Aleppa, které drží povstalci, se staly již druhou noc po sobě terčem ostřelování. Nálety vojenských letounů si podle tamní civilní obrany vyžádaly přes 70 mrtvých.

Civilní obrana uvedla, že letadla útočí na její objekty. Bomby podle tohoto zdroje zničily 40 budov.

Syrská armáda nedlouho předtím oznámila, že v Aleppu zahájila novou vojenskou operaci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na záchranáře. Jak uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, za útoky stála syrská a ruská letadla.

Obyvatelé a aktivisté označují bombardování za bezprecedentní. Letouny útočí na obydlené čtvrtě, na infrastrukturu a centra civilní obrany. Některé ulice jsou zcela zavaleny sutí a jsou uzavřeny. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými i ženy a děti, mrtví mohou být stále pod troskami.

Útoky na vodárnu i vítěze alternativních Nobelových cen

"Je to opravdu krize. Za svého života jsem ještě takové bombardování neviděl, je to velmi intenzivní. Režim se pokusil prorazit v několika čtvrtích," řekl člen oddílů civilní obrany Ibráhím Hadž, podle něhož se zatím povstalcům podařilo tyto útoky odrazit.

Letecké údery zasáhly i dvě z center dobrovolných záchranářů ze Syrské civilní obrany, kteří se ve čtvrtek stali držiteli letošních alternativních Nobelových cen. Zničeny byly jejich sanitky i hasičská auta.

Podle jednoho z civilistů, jehož citovala agentura AP, bomby zasáhly také jednu ze dvou vodáren, které zásobují vodou obě části města.

Armáda, kterou ze vzduchu podporuje ruské letectvo, uvedla, že nová operace se týká povstaleckých oblastí, ve kterých nyní žije nejméně 250 000 lidí. Východ města Aleppo se stal terčem ostřelování již v noci na čtvrtek, podle místních lékařů tehdy zahynulo nejméně 45 lidí.

Jeden z místních záchranářů uvedl, že nad městem přelétalo pět vojenských letounů, které identifikoval jako ruské. Aktivisté ze SOHR informovali o nejméně 30 náletech na Aleppo od čtvrteční půlnoci.

Desítky osob utrpěly zranění a počet mrtvých se ještě může navýšit. Není totiž jasné, kolik osob zůstalo v troskách rozbořených domů, uvedla agentura AFP.

V Sýrii platilo do nedělní půlnoci týdenní příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Po skončení klidu zbraní opět vypukly násilnosti.

USA a Rusko se ve čtvrtek v New Yorku nedohodly na novém zastavení palby v Sýrii. Jednání mají dnes pokračovat a Rusko předem oznámilo, že nové rozhodnutí ani dohodu nečeká. 

Americký ministr zahraničí John Kerry po čtvrtečním jednání Podpůrné skupiny pro Sýrii (ISSG) řekl, že je problém na straně Moskvy a Damašku. Vyzval ruskou a syrskou vládu, aby udělaly víc pro splnění své části mírové dohody.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy